Sosyal Medyada Komşularınız Gözetliyor!

Sosyal medya; internet kullanımının yaygınlaşması, akıllı cihazlara bağlılık, gsm operatörlerinin kullanımı desteklemek adına yürüttüğü kampanyalar gibi birçok nedenle teknolojinin getirisi olan bu nimetler ritüel haline gelmekte. Güne başlarken televizyon haberleri açılırken günümüzde haberler bile sosyal medya uygulamalarından takip edilmekte.

İcat edilen yeni uygulamalar ya da mevcut uygulamalara gelen güncellemeler yaygın olarak kullanılan programları etkilemekte. Ancak dünyada ve ülkede en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında facebook, twitter, instagram gelmekte. Bu uygulamalarda durum paylaşma, etkileşime geçmenin yanı sıra fotoğraf paylaşımı yaygın olarak kullanılmakta.

Dedikoduya Boykot!

Sosyal ağlarda yaygın kullanımı yakınlar, tanıdıklar, arkadaşlar ile an be an etkileşimi sağlamakta. Artık 7 den 70 e kullanılan bir uygulama da olmaktadır. Yaş ve kuşak ayrımı bulunmadan herkes yaygın olarak sosyal medyayı kullanmaktadır. Kimi gündem takibini, kimi arkadaşlarınla anılarını paylaşmayı, kimi arkadaşlarını takibi; evet arkadaş takibi; eskiden mahalle baskısı olarak bilinen hal şuan da sosyal ağ baskısı haline gelmektedir. Takibin oldukça kolay olduğu, gönderileri tarih ve saati ile gözlemleyebilecek meraklı insanlar için teknoloji yeteri kadar gelişmiş durumdadır. Bu durumu değerlendirip “dün evde yoktunuz” diye bir imada bulunan komşunun sadece cümlesi değişerek “dün falanca yerde bildirim yapmışsınız” olarak baskısını göstermektedir. Sosyal ağlar ve mahremiyet konusunda alınabilecek önlemler ancak uygulamanın sağladığı faydalar ile gerçekleşebilmektedir. Sizi art niyet ile takip edebilecek bir insanı takip isteğini kabul etmeme, engelleme ya da hesabınızı gizli tutmakla karşılaşabileceğiniz duruma karşı kendinizi korumaya alabilmektesiniz.

Yaygın Kullanılan Uygulamalar

Sosyal medya uygulamalarının trend olanları daha çok, iyi bir reklam ve uygulamadaki fonksiyonlar ile yaygınlık sağlamakta. Sosyal medya ajansı siteleri facebook, twitter uygulamaları dünyada ve ülkede geniş bir sanal bağ oluşturmakta. Ülkelerin güncel durumları, gündem videoları ve fotoğrafları gibi olguları takip etmek kolaylaşmaktadır. Bugün ki haliyle komşularınızın, arkadaşlarınız ve hatta ismini dahi bilmediğiniz birçok insanın gündemini oluşturabilmektesiniz. Mahremiyetiniz adına bu durumları engelleyici yöntemler yine uygulama tarafından desteklenebilmekte ve mahallenin baskısını engelleyebilmektesiniz.