Sosyal Medyada Beğenilmek Neden Bu Kadar Önemli?

Sosyal medya kelimesi kullanıldığında, günümüzde neredeyse bu terimi bilmeyen ya da pek fazla ilgilenmeyen birey sayısı yok denecek kadar azdır. İnternetin gelişimi beraberinde sosyal ağların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sosyal ağlar ise başlarda bu kadar ilgi çekmese de zaman içerisinde bireylerin hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumdadır. Öyle ki toplumdaki bireylerin çoğu, hayatlarının neredeyse tamamını sosyal ağlarda paylaşmakta ve beğeni sayısına önem vermektedir. Sosyal medya da beğeni kavramı, bu tür sosyal hesapları kullanan bireylerin en çok dikkat ettikleri unsurlardan bir tanesidir. Hatta öyle ki beğenilerinin artması adına beğeni satın alan pek çok birey de bulunmaktadır.

Bireylerde Kabul Görme Ve Onaylanma İç Güdüsü Yaratmakta

Sosyal ağları kullanan bireylerde, beğenilerinin artmasına dair bir problem belirdiği ortaya çıkmış durumdadır. Daha fazla beğenilmek, fotoğraflarının, videolarının ya da paylaştıkları içeriklerinin beğeni alması durumları bireylerde kompleks haline gelmiş durumdadır. Belirtilen durumların ise en büyük sebepleri arasında kabul görme ve onaylanma isteği gösterilmektedir. Kendini sosyal ağlarda kanıtlamak isteyen ya da onaylanmak isteyen bireyler içeriklerinin beğenilerine daha fazla dikkat etmektedir. Facebookta beğeni almak ne işe yarar diye bir soru yöneltildiğinde, sosyal ağ kullanan bireylerin genel olarak çoğu bu soruya çevresi tarafından beğenilmek ve kabul görmek şeklinde cevaplar vermektedir. Açılan sosyal hesaplar, daha sonrasında beğenilerin arttırılabileceği imajsal ortamlara dönüşmektedir.

Sosyal Hesaplardaki Beğeniler Kazanç Sağlamakta

Sosyal medyada beğenilmenin önem taşıdığı bir diğer durum ise, sosyal hesaplar üzerinden para kazanılabilen durumlar olarak belirlenmektedir. Günümüzde pek çok birey youtube ya da instagram gibi sosyal ağlar üzerinden içerik üreterek hem oldukça yüksek miktarlarda para kazanmakta hem de isimlerinin daha fazla duyulmasına zemin hazırlamaktadır. Bu anlamda çalışan bireyler ise sosyal medyada beğeni nasıl arttırır noktasında hareket etmekte ve takipçi ile birlikte beğeni de kazanabilmek adına bazı çekiliş ve kampanyalar düzenlemektedirler. Geçim kaynağı sosyal ağlar olan bireyler, beğenileri üzerinde oluşturdukları bazı içeriklerle bireylerin zihinlerinde de yer etmeye çalışmaktadırlar.