İnteraktif bir iletişim ile bilgi ortamı olan sosyal medya, internet ağının kişisel kullanıma uygun bir hale büründürülmesi ile insanların aradıkları her bilgiye kolaylıkla internet sitelerinden ulaşması ve buradaki içeriklere yorum yapmaya başlaması sonucu ortaya çıkmaya başlamıştır sosyal medya.

Peki sosyal medya nasıl kullanılır?

 

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyayı iletişim, bilgi, durum paylaşımı amacıyla kullanmak en doğrusuyken, insanların özgün ve özgür söz hakkının getirdiği kolaylık sonucunda kötü amaçlı paylaşımlar da olabiliyor. Sosyal medyayı doğru kullanmak için, farklı gurupları kötüleyecek paylaşımlar yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Bunun dışında sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmak için; görsel kullanımına dikkat etmeniz, her gün en az bir tane paylaşımda bulunmanız ve en az üç dört sosyal medyada aktif olmanız önemlidir.

 

Suç Paylaşımlar

Paylaştığınız herhangi bir basit gönderi başınıza bela açabilir. Sosyal medyada paylaşımı suç olan şeyler arasında özellikle siyasi paylaşım bulunuyor. Bu tarz paylaşımlar yaparken dikkat etmek gerekiyor. Zira bu tarz paylaşımlar sonrasında, hakaret ve ya terörü övme gibi suçlardan yargılanarak yaptırıma tabii tutulabilirsiniz. Ancak sosyal medyada siyasi anlamdaki görüş ve eleştiri paylaşımı suç değildir.

 

Zamanla hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan internet, alışkanlıklarımızı ve hatta yaşam tarzımızı baştan sona değiştirdi. Teknolojide olan ve hala da süren yenilikler sayesinde filmlerde görmüş olduğumuz sahneler artık gündelik yaşamın birer parçası haline geldiler. Bu yenilikler hayatımızı kolaylaştırsa da, bilhassa sosyal medya ortamı dünyanın her bir köşesinden iyi kötü ne varsa barındırmakta. Artık her türlü erişime ev sahipliği yapan sosyal medyada neler yapılabilir, ne tür paylaşımlar bulunur bilemeyeceğimiz için, her gördüğünüz linke tıklamamalı, din, dil, ırk gibi hassas konu paylaşımlarını yaymamalı, her isime aldanmamalısınız.