Sosyal Medya Yaygınlaşmasını Sağlayan 5 Yenilik

Sosyal medya günümüzün belirli bir vaktini ayırdığımız, gündemi ve yakınlarımızı takipte kaldığımız, hayranı olduğumuz bir sanatçının özel hayatına şahitlik edebildiğimiz uygulamadır. Yaygın olarak kullanılmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Sosyal medyanın yararları arasında başlıca olanı gündemi takip etmektir. Eskiden gazete ve televizyon olarak medyada bulunulmaktaydı. İnternet ve akıllı cihaz uygulamaları ile bunun yerini sosyal medya aldı.

Kişisel görüş bildirme, fotoğraf paylaşma olarak kullanılan ve bu platformdaki insanlarla etkileşime geçme gibi nedenlerle yaygınlık oluşturdu. Sanal dünyanın girdabına kapılmadan teknolojilerin nimetlerinden faydalanmak ile avantaj sağlanabilir.

Sosyal Medya Faydaları

Sosyal medyanın her alanda kullanım bulması ile bilgiye, işe, arkadaşlarla sosyalleşmeye olanak sağlaması gibi birçok faydası bulunmaktadır. Sosyal medyanın olumlu yanları sıralanacak olursa bu 5 yenilik çığır aşmış durumdadır:

  • Medyanın yanı sıra internet ile anlık ulaşılan sosyal medya; birçok haber, gündem gibi durumları an be an takip etmeyi sağlamaktadır. Günün belirli vakti ayrılan bu mecra ülke ve hatta dünya gündemi hakkında anlık habere ulaşılmasına fırsat oluşturmakta.
  • İş hayatı sosyal medyada; iş aramak, bulmak, firmaya ulaşmak gibi aşamaların kolay aşımını sağlamaktadır. Bu gibi siteler ve platformlar hem iş arayanlar hem de işverenler için kolaylık oluşturmaktadır.
  • Pazarlama ve reklam için en doğru yol sosyal medya; kullanıcılara kolay ulaşmak, onların firmaya ulaşmasını sağlamak, geri bildirimleri anlık sağlamak gibi etkileri ile şirketlerin en yaygın kullanımını sağlamaktadır.
  • Düşüncelerin özgürce paylaşımı sosyal medyada; bir fikri ve kurguyu paylaşmak adına, duyguları yazmak ve insanlara duyurmak adına kullanılmaktadır. Klavye ile sanla ortama ve ağlara yapılan bildiri hem kolay olmakta hem de görüşlerin özgürce paylaşılmasını sağlamaktadır.
  • Sosyal sorumluluk ile sosyal medya el ele; toplumsal hareketlere yardımcı olan ve bu bağlamda kısa sürede topluluk oluşmasını sağlamaktadır. Topluluk haline gelmek, düşünce etrafında toplanmak sosyal medya ile hızlı olarak gerçekleşmektedir. Bu bağlamda sosyal medyanın toplum üzerindeki olumlu etkileri sosyal yardımlaşma ve desteğe yardımcı olmaktadır.