İnternetin hayatımızın büyük bir bölümünü kapladığı hatta işgal ettiği bir çağda yaşıyoruz; internetin yararları tartışılamaz bir gerçekken aynı zamanda bazı sosyal mecralarda gereğinden fazla vakit geçiriyor olmamız ve hayatı yaşadığımızı zannederken aslında gittikçe daha asosyal hale gelmemiz mümkün!

Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Myspace derken hayatımızın büyük bir bölümü sanal ortamlarda fotoğraf paylaşmakla, gerekli gereksiz her şeyi takip etmekle, başkalarının ne yaptığını gözetlemekle geçiyor. Hele bir de “stalk” olayı var ki başka insanların en olmadık bilgilerine kadar ulaşmak için harcadığımız çabayı kendi yaşamımızda çok daha yararlı olacak bir konuya harcasak herhalde oldukça aşama kaydederdik. Medya diyeti yaparak çok yaygın olan sosyal medya bağımlılığından kurtulma yolunda önemli bir adım atılabilir. Medya diyeti, belirlenen bir süre içinde hiçbir şekilde sosyal medya mecralarına giriş yapmamak anlamına gelmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı: Sosyal Medya İçin En Doğru Adres

Sosyal Medya Diyetini Nasıl Yapabilirsiniz?

Bağlantı Sosyal medya diyeti nasıl yapılır? Sosyal medya diyetinde tamamen ya da kısmen sosyal medyaya giriş yapmama kararı alınmalıdır. İlk önce telefonlardaki tüm sosyal medya uygulamalarını silmekle işe başlayabilirsiniz. Büyük bir giriş kolaylığını ortadan kaldırmış olacaksınız. Çok sık takip ettiğiniz ünlüleri ve kişileri takip etmeyi bırakın.

Farketmeden çok vakit harcadığınız siteler olabilir; bu siteleri bloklamak iyi bir çözümdür. Bu konuda kendi iradenize güveniyorsanız, sınırlamalarınıza uyun. İş saatlerinde Instagram’a bakmayacağım diyorsanız bakmayın. Sosyal medyadan ve haberlerden tamamen uzak kalmak istemiyorsanız takip ettiğiniz olayları ve kişileri mümkün olduğunca azaltın. Sosyal medyada yaptığınız bazı şeyleri başka yöntemlerle de yapabilirsiniz; deftere yazı yazmak, fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmek gibi…

Sosyal Medya: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya diyeti için kararlı olmanız gerekmektedir. Uzmanlar bir alışkanlığın başka alışkanlıkla yer değiştirmesi için en az 21 gün boyunca yapılan şeylerin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirtiyorlar. Kararlarınızı en az 21 gün süresince uygulayın.