SEO nasıl yapılır? SEO web sitelerinin arama motorlarıyla uyumlu olmasını sağlayacak olan çalışmaları kapsamaktadır. Türkçede açılımı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO artık günümüzün pazarlama yöntemleri içerisinde oldukça kritik bir öneme sahip ve büyük bir hedef kitlesine ulaşmayı sağlayabilecek bir yöntem olarak ön plana çıkan bir sistem haline gelmiştir. SEO site içi ve site dışı çalışmalar doğrultusunda gerçekleşmektedir. Amaç; arama motorlarında görünmek, sonuçlarda üst sıralarda yer almak ve aynı zamanda doğru bir müşteri kitlesiyle buluşmaktır. SEO’nun etkin bir şekilde yapılmasının temel yolu doğallıktan geçmektedir.

 

Doğal Görünmeyen Her Site Google’dan Eksi Puan Alır

SEO yaparken dikkat edilecekler arasında ilk sırada yer alan “Doğallık” Google için olmazsa olmaz bir niteliktir. Google’da prestij kazanmak ve üst sıralarda görünmek için web sitelerinin popülerliğinin doğal bir şekilde görünmesi gerekmektedir. Özgün olan ve farklılık yaratan her şey gibi web sitenizin de bu özelliklere sahip olması site ziyaretçilerine güvenilir ve çekici gelecektir. Aksi bir durumda ise Google sizi üst sıralara çıkartmayacağı gibi sitenize bir takım engeller koyabilir. Öz olarak amacın burada sitenin ziyaretçiler tarafından beğenilip doğal bir şekilde popülerlik kazandığının izlenimini vermek olduğunu belirtebiliriz. Örneğin sitede yayınlanan bir yazının SEO için avantaj sağlayabilecek bloglarda, sosyal medya ortamlarında, forumlarda paylaşılması ama bunun direkt olarak kullanıcılar tarafından yapıldığının görülmesi çok önemlidir.

 

Doğallığın En Etkili Yöntemlerinden Bir Tanesi Çeşitliliktir

Kapsamlı yürütülmeyen bazı SEO çalışmaları yalnızca tek yönlü olduğundan doğal görülmeyecektir. Bunlar etkili bir SEO hizmeti olarak değerlendirilemez. Yapılan çalışmaların zamanlamalarına, uygulamalarına, sayılarına vb. kriterlere çeşitlilik anlamında dikkat edilmesi gerekir. Tüm bu çalışmaların başarıya ulaşması için alt yapının öncelikle iyi ve kaliteli olması şarttır. SEO uyumlu site yapmak ve tam anlamıyla gereken özellikleri taşımasını sağlamak sizi Google’da istediğiniz yere daha sağlam ve kalıcı olarak getirecektir.