SEO Uyumlu Mobil Web Siteleri‎

SEO Nedir? SEO Uyumlu Ne Demektir?

SEO, Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu, İngilizcesi ise Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Seo uyumlu web sitesi demek, web sitesinin arama motorlarında üstte çıkmasını sağlamaya yönelik olarak çalışmalar yapmak demektir. Seo ile web sayfasının arama motorlarında optimizasyonu sağlanarak, web sayfasının içeriklerine yönelik arama yapıldığında üst sırada listelenmesini sağlar. Bu şekilde birçok bilginin bulunduğu büyük ve kalabalık internet ağında web sitesinin görünürlüğü artar.

Seo uyumlu site yaparak, web sitesinin benzer siteler arasında yapılan aramalarda daha fazla popüler olmasını ve arama listelerinde üst sırada görünmesini sağlar. Yani kısacası SEO çalışmaları ile web sitelerinin doğal bir şekilde popülaritesinin artması sağlanır. Burada en önemli kelime doğallıktır. Çünkü yapay yolla elde edilen popülarite arama motorları tarafından dikkate alınmaz ve bunun sonucu olarak da arama motorları sıralamasında sitenin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Web Siteleri Neden Mobil Uyumlu Olmalıdır?

Web sitelerinin masa üstü bilgisayar sürümlerinin mobil cihazlardan görüntülenmesi ve kullanılması oldukça zordur. Mobil uyumu olmayan bir sitenin mobil cihazda görüntülendiği zaman sayfaların sıkışması anlamına gelmektedir. Bu da birçok menünün görünmemesini, bilginin kaybolmasına, sayfaların istenilenden farklı görünmesine dolayısı ile sitenin özgünlüğünü yitirerek kullanıcıyı rahatsız edecek bir şekle bürünmesine neden olmaktadır. Bir sitenin mobil uyumlu olması demek, sitenin masaüstü bilgisayarlarda açıldığında görünen yüzünün mobil cihazlarda açıldığında da aynı olması demektir.

Günümüzde akıllı telefonların kullanımının artması ile kişiler masa üstü bilgisayarlar yerine pek çok konuda artık mobil cihazlarını kullanmaktalar. Bu da demektir ki mobil cihazlarda kötü görünen bir web sitesi, kişilerin bu siteyi tercih etmemelerine ve firmaların maddi kayıplara varan olumsuz sonuçlara varmalarına neden olacaktır

Mobil SEO Önerileri

Mobil seo ile genel seo çalışması genel olarak birbirine benzemektedir. Ancak mobil seo temelinde, internet sitesinin alt yapısının mobil cihazlara uyumlu olması demektir.

1. Mobil seo uyumlu site yapmak için, web sitenizde yer alan flash uygulamalarını kaldırın. Çünkü çoğu mobil cihaz flash uygulamalarını desteklemediği gibi sitenizin yüklenme hızını da düşürecektir.

2. Mobil seo uyumlu web sitesi içerisinde varsa pop-up menülerini kaldırın. Çünkü pop-up menüler hem ziyaretçileri rahatsız etmekte hem de mobil cihazlarda açıldığında ziyaretçinin asıl sayfa dışında farklı sayfalara gidilebilmesine neden olmaktadır.

3. Web sitenizde doğru yönlendirmelerin yapıldığına emin olun. Web adresinizi mobil için kullanmış olduğunuz siteye yönlendiriyor iseniz bu iki sitenin de çift yönlü bağlantılarının doğru olduğuna emin olun.

4. Web sitenizde uygun tasarımlar kullanın. Yani responsive tasarımlar ile web sitenizin ekran boyutuna duyarlı olmasını sağlayarak her türlü mobil cihaza uygun şekilde açılmasını sağlayın.

Sitenizin masa üstü cihazlarda olduğu kadar mobil cihazlarda da arandığında üst sıralara yer alması önemlidir. Bu sebepledir ki ister genel ister mobil seo uyumlu site yapmak önemlidir. Seo uyumlu web sitesi ile her gün kullanımı artan mobil teknolojilerde sitenizin popülaritesi artarak hedefinize ulaşmanız kolaylaşacaktır.