Bir web sitesi sahibi olmayı düşünüyorsanız ya da hali hazırda bir web sayfanız varsa Seo kelimesi ile sık sık karşılaşmışsınızdır. Seo Search Engine Optimization’ un baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kısaltma cümlesi Dilimiz Türkçe’ ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlandırılmıştır. Arama motoru optimizasyonu yani Seo için olmazsa olmaz detaylar vardır. Bu detaylardan kuşkusuz en önemlileri hatasız kodlanmış bir web sitesi, özgün ve sık sık güncellenen içerikler ve kullandığınız fotoğraf, resim ya da grafik çalışmalarının benzersiz olmaları, doğru isimler verilip yayınlanmalarıdır. Bu koşulları yerine getirmeniz için her gün mutlaka web sitenize zaman ayırıp seo nedir nasıl yapılır sorularının cevabını bulacağınız siteleri araştırmak olacaktır.

Arama motorlarında artık pek çok kullanım alanını içinde barındıran Google ilk sırayı almış bulunmaktadır. Eski internet kullanıcılarının kullandığı Altavista ya da Yahoo gibi arama motorlarının günümüzde güncelliğini yitirmiş olduğunu söyleyebiliriz. Yine de siz web sitenizi hazırlarken her arama motorunun algoritmasını bilip ona göre web sitesi hazırlarsanız daha iyi olacaktır.  Google algoritması belli zamanlarda güncellenir ve arama motorunda yükselmek için verdiğiniz uğraşlar bir anda boşuna gitmiş olabilir. Bunun için sık sık Google algoritmalarını takip etmeniz önemli olacaktır.

Google Algoritması

Google seo nedir diye araştırdığınızda goole arama motorunun anahtar kelime kullanımından özgün içeriğe kadar pek çok isteğe sahip olduğunu görürsünüz. Google arama motorunun anahtar kelimenizle aynı olan domain isminiz gibi bazı algoritmaları artık kullanmadığını görmeniz mümkündür. Bunun nedeni Google robotunun sayfaları dolaşırken yaptığı yapay zekanın geliştiriliyor olmasıdır. Siteniz içinde anahtar kelimelerinizin fazla olması ve her sayfada farklı anahtar kelime kullanılması artık Google arama motoru için önemli bir ayrıntı değildir.

Web siteniz için seo nedir ne işe yarar sorusunu sormaya başladığınızda en önemli üç detay önünüze serilecektir. Bunlar Google algoritmasında asla değişmeyecek detaylardır. Bunlardan ilki hatasız kodlanarak hazırlanmış bir web sayfasıdır. Web sayfanızın kod hatalarını gösteren pek çok site mevcuttur mutlaka hazırladığınız siteyi kontrol ettirmeniz gerekir. Diğer iki önemli detay ise özgün içerik ve özgün görsel seçimidir. Bu özelliklere sahip bir web sayfası hızla yükselişe geçecektir.

SEO Avantajları

Arama motoru optimizasyonu sayesinde milyonlarca var olan web sitesi arasından ayrılarak fark yaratırsınız. SEO sadece Google için bulunmaz, her web sitenin, her sosyal medyanın bir SEO stratejisi bulunur. Farklı deneme yanılma yoluyla ya da Google bildirimleri sayesinde SEO stratejisini öğrenebilir ve buna göre çalışma gerçekleştirebilirsiniz. SEO avantajları ​​​​sayesinde web sitenize trafik çekerken aynı zamanda e-ticaret siteleri için satış hacminizi de artırabilirsiniz. SEO avantajları;

  1. Google üzerine yükselme sağlarsınız
  2. Müşteri trafiğini arttırırsınız
  3. Hacminizi artırırsınız
  4. Reklamınızı genişletirsiniz
  5. Gelir elde edersiniz

Google tanımak, oyunları kurallarına göre oynamak size SEO alanında hem uzun hem de kısa vadede başarı sağlayacaktır.