Birçok kişinin merak ettiği seo hizmeti zor ancak değerli bir çalışmadır. Seo dışındaki çalışmaların hiçbiri insanların istediğini ve ne aradıklarını göstermez ancak Seo, bunların hepsini sunar. İnsanlar belirli sorularını arama motorlarına yöneltir. Bir şeyleri nasıl yapacaklarını, nasıl kuracaklarını, nasıl bulabileceklerini vb. soruların yöneltildiği arama motorları ile birlikte cevaplar bulmaya çalışılır.

Seo Nedir?

Search Engine Optimization’un kısaltması olan SEO, insanların web sitelerin daha kolay bir şekilde tarayabilmesine olanak tanır. Arama motor optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilen SEO, bir web sitesine dair arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmalarıdır. SEO’nun amacı web sitesinin değerinin artırılması ve site adresinin arama motorlarında en üst sıralara çıkmasının sağlanmasıdır. Bu yollarla da ziyaretçi sayısı oldukça artacaktır.

SEO Çalışmalarında İki Yön

Kurulan birçok site ister ticari olsun veya olmasın çalışmalarını yanlış uygulayarak istedikleri başarıyı elde edemiyorlar. Bunun için birçok bilişim hizmeti, SEO çalışmaları yaparak web sitesini arama sonuçlarında en üstte yer almasını sağlıyor. Ancak bazı güvenilir olmayan yerler hızlı sonuçlar elde etmek için işe yaramayan çeşitli manipülasyonlar uygulayabiliyor. SEO çalışmaları zorlayıcı bir özellik taşır. Detaylıdır ve uygulamasının doğru bir biçimde yapılıyor olması gerekir. Seo çalışmaları iki farklı yöne sahiptir. Bu yönlerden ilki site içi SEO iken diğer yönü ise site dışı SEO’dur.

Site İçi Çalışmalar ve Site Dışı Çalışmalar Neleri İçerir?

Site içi çalışmalar içerik, anahtar kelime, yapısal unsurlar ve teknik durumlardan oluşurken site dışı çalışmalar ise marka bilinirliği, sosyal medya linkleri ve otorite sahibi sinyalleriyle alakalıdır.

Site İçerisinde SEO Çalışmaları

Sitede kontrol edilebilen ve değiştirilebilen her türlü içerik site içi SEO çalışmalarıyla alakalıdır. Bu nedenle SEO çalışmalarına başlamak için bu yön kullanılabilir. SEO çalışmasının yapılmasında en önemli durum anahtar kelimelerdir. Siteye uygun anahtar kelimelerin oluşturulması ve oluşturulan kelimelerin açık ve net olması oldukça önemlidir. Anahtar kelimeler oluşturulurken arama hacmi, rekabet, amaç ve kaliteli özgün içerik çok önem arz ediyor. Anahtar kelime bulma konusunda en faydalı araçlardan biri Google Anahtar Kelime Planlayıcısıdır. Anahtar kelime aracı kullanıldığı zaman en yüksek trafik değerine sahip olan anahtar kelime bulunabilir. Ancak bu konuda kesin konuşulamaz çünkü anahtar kelimeler işten işe farklılık gösterir. Arama hacmi olmayan anahtar kelimeler ise hiçbir sonuç vermez ve çabalar boşa gitmiş olur. Bir diğer husus ise rekabettir. Başka web siteleri de kendi sitelerinin ön planda olmasını isteyecektir. Bu nedenle anahtar kelime rekabeti sunan araçlardan faydalanılmalıdır.