Teknolojinin gelişmesi hayatımıza birçok teknolojik yenilikleri ve cihazları başköşeye koymuştur. Hiç kuşkusuz bunların başında internet gelmektedir. İnternet ilk defa evlerimize 1998 yılında ve sonraki yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde ise dünya genelinde 2 milyardan fazla insanın kullanmış olduğu bir yeniliktir. İnternet sayesinde dünyanın en ücra köşelerinde bulunan olaylardan haberdar olmanız ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmemiz çok kolay bir hal almıştır. Bununla berabere eğlence alışveriş oyun gibi birçok alanda da internet sayesinde ulaşmamız çok kısa ve hızlı bir şekilde ulaşabilmekteyiz.

Web Kurumsal: Web Siteniz İle Siteniz Daha Kurumsal

İnternetin Mobil Cihazlarda Kullanımı

Bir toplumun sahip olduğu en büyük zenginliktir arasında bilgi ilk sırada yer alır. Bilgilerin yaygınlaşması ve toplum geneline yayılması o toplumu ileriye taşıyabilecek en büyük etkendir. İnternet İlk başlarda sadece masaüstü bilgisayarlarda daha sonra ise dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlandı. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber yıllar geçtikçe internetin mobil cihazlarda kullanım oranında arttı. Android, iOS ve Windows Mobile gibi işletim  sistemleri cep telefonlarını akıllı hale getirerek yaygınlaşmasını sağladı. Akıllı cihazlar beraberinde bazı zorlukları da getirmiş oldu. Web siteleri kurulurken masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara göre dizayn edilmekteydi. İnsanların cep telefonu veya mobil cihazlarla internete girdiklerinde bazı zorluklarla karşılaşmaya başladılar. Web sitesinde bulunan linkler fotoğraflar ve diğer elementler masaüstü bilgisayar ekran çözünürlüğüne göre ayarlanması  bu zorluklar beraberinde getirdi.

Web Tasarım Hizmeti: Web Tasarım Hizmeti Olarak Ne Sunuyoruz

Çözüm Responsive Tasarım

Responsive web sitelerinin mobil cihazlar için kullanılabilecek hale getirilmesi işlemidir. Mobil cihazlar ile bilgisayarların çözünürlükleri birbirinden farklıdır bu da beraberinde zorluklar getirmişler. Mobil cihazlarda web sitesi açıldığı zaman ekrana sığmayacak şekilde açılmaktaydı sayfayı görünebilmek için mobil cihaz kullanan kişilerin zoom yapması gerekmektedir. Responsive tasarım ile kullanılan kodlar sayesinde düşük ve yüksek çözünürlükte site yapıları test edilerek hem mobil hem de masaüstü kullanılabilecek bir hale getirilebilir. Aksi halde insanlar web sitelerini ziyaret ederken veya sosyal ağlarda gezinirken keyif almamaya başlayacaklardır bu durumda o site için ziyaretçi trafiğini azaltacaktır. Responsive ve uyumlu siteler kolay kullanım imkânı sundukları için site trafikleri artacaktır.

En İyi Web Tasarım: En İyi Web Tasarım Sahip Siteler

Responsive Tasarım Nasıl Yapılmaktadır?

Responsive tasarım günümüzde en çok tercih edilen yazılım dilleri HTML5, CSS3 kodlama yapısı ve grid şekilde tasarım sayesinde mobil cihazlar veya tablet bilgisayarlarda insanların keyif alarak gezinmelerini sağlayacaktır. Web siteleri kurulurken mobil cihazlara ve tablet bilgisayarlara uyum sağlayacak şekilde alt yapıya sahip olmaları sitenin geleceği için çok büyük bir öneme sahiptir. Hele ki günümüzde internet kullanımını yaklaşık %70’inin mobil cihazlarla sağlandığını düşünürsek bunu daha da zorunlu hale getiriyor. Responsive tasarım sayesinde sitede bulunan linkler resimler veya su gibi elementler ekrana tam oturur kullanıcının başka bir şey yapmasına gerek kalmaz. Bu da kullanıcılar için o sitede fazla zaman geçirmeyi ve sörf yapmayı sevdirecektir.

Responsive Tasarım Faydaları

Responsive uyumlu web siteleri Google gibi arama motorlarında müşteri memnuniyetini sağladıkları için aramalarda her zaman üst sıralara doğru Yükseliş eğiliminde olacaklardır. Bu şekilde sitemizdeki ziyaretçi sayısı artacak ve siteniz popüler bir hale gelecektir. Responsive uyumlu olmayan siteler ziyaretçi çekmeyecek ve  zamanla kaybolup gitmelerine neden olacaktır.