Fotoğraf boyutu küçültme ihtiyaç doğrultusunda yüksek çözünürlükteki resim-fotoğraflarının boyutlarını azaltma işlemidir. Bu işlemler programlı veya programsız yapılabilmektedir. Genelde fotoğrafı küçültme amacı sosyal medyaya yüklenecek ve beğeni toplamasını sağlamak için yapılan bir işlem olduğu gibi iş hayatında da önemli bir yer oluşturmaktadır. İş hayatında bir şirketten diğer bir şirkete gönderilecek bir resim-fotoğraf küçültme yapılarak şirketler arası bu tür alışverişler de görmek mümkündür. Bu alışverişte genelde şirketler fotoğraf küçültme işlemine yüksek boyuttaki fotoğraflar için kullanırlar ve yüksek boyuttaki bu fotoğrafları küçülterek daha hızlı bir veri akışı sağlarlar. Resim-fotoğraf küçültme yöntemleri ise kolayca yapılabilecek işlemlerdir. Bu işlemin en basit ve en hızlı yöntemi ise cep telefonlarında yapılan işlemlerdir. Bilgisayarlarda ise ilk akla gelen program ise kuşkusuz Windows işletim sisteminin bize sunmuş olduğu paint programıdır. Daha profesyonel işlemler için ise photoshop programı da kullanılabilmektedir.

Grafik Tasarım: Grafik Tasarım Hizmeti Kimler İçin Uygun?

Fotoğraf Küçültme Dezavantajları

Fotoğraf küçültme işlemi her ne kadar ihtiyaca yönelik olsa da bu işlemi yapanların karşısına bazı sorunlar çıkabilmektedir. Fotoğraf kalitesi bozulabilir ya da muhtemel olarak fotoğrafın kalitesi düşebilmektedir. Bu işlem en çok manzara fotoğraflarında dikkat çekmektedir. Manzara fotoğraflarına yapılan küçültme işlemi yapıldığında görüntü yakınlaştığı için fotoğraf pürüzlü ve düşük kaliteli bir görünüm aldığı görülmektedir.

Grafik Tasarım: Grafik Tasarım Hizmeti

Paint ile Fotoğraf Küçültme İşlemi

Birçok ücretli ücretsiz resim-fotoğraf küçültme programı olmasına rağmen kuşkusuz en hızlı ulaşabileceğimiz program Windows işletim sisteminin sunmuş olduğu paint programıdır. Paint programında resim-fotoğraf küçültme işlemi basit bir şekilde ihtiyaca uygun çözülebilmektedir. Fotoğrafımıza küçültme işlemi yapmak için önce bilgisayarımızın Windows arama çubuğuna paint yazarak paint programımızı açıyoruz. Programımız açıldıktan sonra ise üzerinde düzenleme yapacağımız fotoğrafımızı seçerek programımızın içine sürükleyip bırakıyoruz. Görselimiz program ile buluştuktan sonra ise programımızın sol üst kısmında yer alan “Giriş” sekmesine gelerek “Yeniden Boyutlandır” seçeneğine tıklayarak bir pencere açılmasını sağlıyoruz. Daha sonra açılan bu pencereden öncelikle “Piksel” seçeneğini işaretleyerek fotoğrafımızın piksel değerlerini görebiliyoruz ve açılan değer kutucuklarına isteğimize göre piksel değerlerini giriyoruz. Fotoğrafımızın görünümünün bozulmaması için ise açılan aynı pencerede “En boy oranını koru” seçeneğini işaretleyerek fotoğrafımızın görünümünün bozulmamasını sağlıyoruz. Bu penceredeki işlemlerimizi bitirdikten sonra ise “Tamam” butonuna basarak işlemlerimizi sonlandırıyoruz. Yaptığımız küçültme işlemi sonrası fotoğrafımızı kaydediyoruz. Yapılan bu işlemler paint ile resim-fotoğraf küçültme işleminin ne kadar basit ve pratik olduğu görülmektedir.

Grafik Tasarım: Grafik Tasarımın Önemi

Online Fotoğraf Boyutu Küçültme

Resimfotoğraf küçültme işlemi programla yapılabildiği gibi programsız bir şekilde online olarak bazı internet siteleri sayesinde kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemde boyutu değiştirilecek fotoğraf bu işlemi yapmaya yarayan internet sitesine yüklenerek fotoğraf küçültme işlemi kolayca online olarak yapılabilir. Bu işlem internet sitesindeki “Yükle” butonuna basarak bilgisayardan seçilir ve internet sitesi seçilen bu fotoğrafı otomatik olarak yüklemeye başlar. Yükleme işlemi bittikten sonra ise fotoğrafın kalite seçeneği açılarak bu seçenekten istenilen boyutlar ayarlanır ve resim-fotoğraf küçültme işlemimizin son bulduğunda ise yeni boyutlardaki fotoğrafımızı tekrar bilgisayarımıza indirerek fotoğraf küçültme işlemini sonlandırmış oluruz.

Fotoğraf Küçültme Avantajları

İstediğimiz boyut haline gelir ve boyutu düşen fotoğrafın internet ortamında paylaşma hızı artmış olur.