TELEFON 09:00/19:00

0 532 696 21 20

Web Yazılım Geliştirme Uygulamaları

Web Yazılım Geliştirme Uygulamaları
07 Eki

Web Yazılım Geliştirme Uygulamaları

Web Yazılım Geliştirme Uygulamaları

Web sitenizin istediğiniz seviyelere çıkması, hedef kitlesi ile güçlü iletişim ağlarına sahip olması için çeşitli girişimlere ihtiyacınız olacaktır. Web yazılım ile web sitenizde olmasını beklediğiniz tüm kontrol ve eklentiler bir arada bulunur. İnternet takipçileri, kullanıcılar ve diğer gruplar arasında en çok merak edilen konulardan biri olan, internet sitesi tasarımın nasıl yapıldığı sorusuna, web yazılım cevabı verilebilir. Web yazılım süresince, kullanıcıların gözleri önünde olan ve olmayan iki farklı durumdan söz edilebilir. Bu bakımdan, yazılım süreci perde arkasından devam edebilmektedir.

 

Web sitesi ziyaretçilerinin başlangıçta fark ettikleri ve site adına dikkat çekici olabilen aşamalar sırasıyla, web sitesinin logosu, içerikleri ve tasarımıdır. Web sitesinin perde arkasında yönetimi ve kontrolünün devam ettiği mekanizma ise, ziyaretçi ve kullanıcılar tarafında görülemeyen, web sitesi yazılım unsurlarıdır. Yönetim ve işletme aşamasında, web sitesinin ilgili ziyaretçileri tarafından ve sorunsuz, rahat ve güvenli şekilde kullanılması amaçlanmaktadır. Özellikle, web sitesi ziyaretçileri açısından büyük öneme sahip olan bankacılık, kamu ve özel sektöre ait işletme hesapları ve e-ticaret amaçlı web sitesi yazılımları, güvenlik riskleri açısından büyük sorgulama ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kullanıcı deneyimi ve yararını gözeten uygulama ve yazılımlar, üstün deneyimler edinmenize katkı sağlayacaktır. Bu nedenle web sitesi yazılımlarının güncel, kullanıcı odaklı ve yeterli seviyede olması gerekecektir.

 

Web Yazılım Nedir?

Alışveriş siteleri, içerik yönetim sistemleri ile sosyal ağlar gibi interaktif düzeyde sistemlerin belirli projeler ve planlamalar sonucunda, geniş kitlelerin kullanımına açılmasına, web yazılımı denir. Bu nedenle, web sitesinin amacına uygun kodlarla desteklenmesi, yeni içerikler ve hedefler belirlenmesinde, web yazılım maharetleri ön plana koyulmaktadır. Amacına ve yapılan programa göre, web yazılımları tek bir sayfadan teşkil edilebileceği gibi, aksine sayısı binlere ulaşan sayıda genişliğe de sahip olabilir. Dünya genelinde sayıları milyarlara ulaşan ve popülaritesi, uzun yıllardan bu yana hiç eksilmeyen Yahoo, Facebook, Instagram, Google ve Twitter gibi siteler, web yazılım nedir ve en etkili nasıl yapılmalıdır şeklinde gelişen bir soru için belki de somut cevaplar olacaktır.

 

Günümüzde pek çok kullanıcı, web yazılımın ince noktaları hakkında bilgi edinerek, sahip olduğu alanın genişlemesini istemektedir. Yazılım desteği alan site sahipleri, yönlendirmeler ve gelişmiş yazılım desteklerinden faydalanarak, web sitesinin vizyonunu tahmin edebileceği seviyelerinde üzerine kolaylıkla çıkarabilir. Gelişmiş web yazılım desteğine sahip, popüler nitelikte olan uluslararası web siteleri, aynı anda dünyanın farklı noktalarından, erişim sağlayan çok sayıda kullanıcıya hizmet vermektedir. Web yazılımın temel amaçlarından biride, kesintisiz web deneyimi ve erişiminin teminat altına alınabilmesi olarak özetlenebilir.

 

Her geçen dönemde, internet yazılım ve tasarım dünyasına, yeni tasarlanan bir web yazılım giriş yapmaktadır. Farklı ve daha önce düşünülmemiş fikirlerin yanı sıra, tasarımının daha da gelişimine ihtiyaç duyulduğu yazılımlar, bilişim girişimcileri tarafından geliştirilerek, çok sayıda kullanıcının hizmetine açık ya da bedelli kodlar üzerinden, sunulmaktadır. Eğitim vermek, ürün satabilmek, yarışma düzenlemek, hizmet vermek, sosyal ortam oluşturmak, dikkat çekmek, kullanım kolaylığı sağlamak ve fon oluşturmak gibi gereksinimler nedeniyle, web yazılımları her geçen gün tasarımına devam edilmektedir. Web yazılım dilleri kullanılarak, tasarım zenginliği oluşturulmakta, kullanıcılar için isteğe özel fikirler geliştirilmektedir.

 

Web tasarım firmaları tarafından geliştirilen yazılımlar ve diğer hizmetler özetle şu şekilde sıralanabilir. Buna göre;

 

E-Ticaret Sistemleri: Günümüzde, ticaret ve alışveriş gibi kavramlar, değişen teknolojik elverişlilik sayesinde, büyük değişim göstermiştir. Geçmişte çarşı Pazar gezilerek alınan tüketim ürünleri, artık web siteleri üzerinden, kolaylıkla temin edilebilmektedir. Ayrıca dünya genelinde en çok ticari değer sahip firmalar arasında, e-ticaret markaları bulunmaktadır. Gün geçtikçe artan Pazar değerine sahip olan pazaryerlerinin sahip olduğu marka değeri, güçlü yazılım desteği sayesinde gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar: Ücretsiz şekilde kullanıcı ve bilişim uzmanlarının hizmetine sunulan, açık kod kaynaklı yazılımlar, ihtiyaç duyulan alanlarda rahatlıkla kullanılır. Telif hakkı ya da aidat talebi olmayan bu yazılımlar sayesinde, web siteleri, daha fazla kullanıcı odaklı olabilmeyi büyük oranda başarmaktadır.

Yazılım Danışmanlığı: Yazılım dünyasının gerisinde kalmamak, güncel gelişmelerden haberdar olmak ister miydiniz? Web sitenize özel yazılım planlamalarını, geliştirme uygulamalarını sizin adınıza takip edecek profesyonellerle, süreç ortaklığına girişebilirsiniz.

Web Tabanlı Yazılımlar: Web tabanlı yazılımlar, hayatı her alanında etkisini artırmaya devam ediyor. Firmanızda, evlerinizde ya da kamuya açık alanlarda hayatı kolaylaştıran, pratik çözümler üreten tasarımlara, web tabanlı yazılımlar aracılığı ile ulaşacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

İçerik Yönetim Sistemleri: İçerik yönetiminin gücü, web sitesinin marka değerini ve etki alanını önemli ölçüde etkileyecektir. Güncel, konu ile alakalı, ziyaretçinin tam olarak merak ettiği konulara temas edilen içerikleri oluşturarak, arama motorlarında en çok görüntülenen ve üst sıralarda yer alan ekran yüzlerinden biri haline gelebilirsiniz.

 

 

En Popüler Web Yazılım Türleri Nelerdir?

Her site yöneticisi web sitesinin güncel yazılım planlamalarına göre düzenlenmesini bekler. Böylece site trafiği artacak, sitenin takipçileri her aradıklarını kolaylıkla bulabilecektir. Günümüzde web yazılım firmaları tarafından en çok tercih edilen yazılım çeşitleri ve bunlara ait güncel yazılım içerikleri şu şekildedir;

 

PHP, Net, Java Script, ASP ve Flash yazılım türlerine ait başlıca özellikler: HTML tabanı ile tasalanmış olan web sitelerine kullanım rahatlığı ve pratikliği getirmek üzere geliştirilmiş yazılım alt yapılarıdır. Tasarımların farklı özelliklere sahip olması, yazılım türü açısından, başlıca planlama tavrını temsil eder. Örnek olarak, web sitesinde kullanıcı öneri ve görüşlerinin elde edilmesini isteyen site sahipleri, bu yazılım dillerini öncelikli olarak tercih etmektedir. Böylelikle site ziyaretçilerinin aktivitesi sağlanarak, çift yönlü olarak veri girişinin sağlanması mümkün olur. Web sitesi kullanılarak, e-ticaret, alışveriş ve bankacılık gibi işlemler yine bahsi geçen yazılımlar kullanılarak, tasarlanmaktadır. Kişi ve bilgi güvenliklerinin ön plana çıkarılarak, sunucu ile kullanıcı arasındaki iletişimin sağlıklı ve korunaklı halde gerçekleşmesi amacıyla, yazılımlar daha komplike halde ortay konulmuştur. Bu yönüyle, yukarıda aktarılan yazılım altyapılarının kurulumu için belirli seviyede de olsa, web yazılım uzmanlığı gerekecektir. 

yazılım altyapısının kullanımı: Uygulanması en kolay olan web yazılım altyapılarından bir tanesidir. Yazılımı tercih eden site yöneticileri, internet sitesi ziyaretçilerinin site üzerinde dahlini ortadan kaldırırken; neyin nerede ve nasıl görüntüleneceği kolaylıkla belirlenebilir. web yazılım kaynağı; görsel, video ve içeriğin web tarayıcılarında doğru kaynak kodları ile algılanarak, kullanıcı ekranında doğru bir biçimde görüntülenmesine olanak tanır.

Web sitenizin tasarımında, uzman kimlerin desteğine ihtiyacınız olacaktır. Doğru altyapı, isabetli kaynak kodları ve içerik seçiminin düzgün yapıldığı durumlarda, site trafiğinde güçlü bir artış yaşanacaktır. Popüler olan siteniz, ticari gelirlerinizi artırırken, hedef kitleniz içerisinde, marka değerinizin güçlenmesine de önemli bir katkı sağlayacaktır.

 

Web Yazılım Başlıca Kullanım Alanları Neresidir?

Web siteniz üzerinde, kişisel ya da kurumsal hedefleriniz doğrultusunda, web yazılımını farklı özelliklerin ön plana çıkarılması için tercih edebilirsiniz. Somut örnek ile verilmek istenen mesajın aktarılması gerekirse, site yöneticisi olarak, web sitenizin tek bir ekranda yönetimi mümkün kılan, yönetim paneline sahip olmasını talep edebilirsiniz. Bu yolla, site içeriklerinin güncellenmesi, değişimi ve kontrolünü sağlamak ile site sayfalarının ve ilgili kullanıcıların yönlendirilmek istenmesi hedeflenebilir. Tüm bu işlem adımlarının kolaylıkla ve uygun yöntemlerle uygulanabilmesinin başlıca yolu, web tabanlı yazılım desteğinin alınmasından geçmektedir.

 

Web yazılımı kavramı ve içerikleri hakkında, çoğu kimsenin uzman seviyesinde bilgisi olması haliyle beklenmez. Ancak günümüzün dünyasında, web dünyasında bulunmak, bir ihtiyaç halini almıştır. Özellikle kurumsal hedefleri bulunan topluluklar için bu ertelenemez bir taleptir. Belirtilen alanda ilerlemek için web yazılım uzmanı olmanız ya da uzman desteğine başvurmanız gerekecektir. Sonuç olarak, web yazılımını kendiniz yapacak deneyime ve bilgiye sahip değilseniz, alanında tecrübe ve bilgi sahibi bir web yazılımcısından destek almanız gereklidir. Profesyonel gereksinimleri önemseyen, yazılımı programında en ön sıralara koymuş profesyonel bilişim uzmanlarından yardım almayı ihmal etmeyiniz.

 

Bulunduğunuz bölge ya da şehirde, isteklerinizi tam anlamıyla karşılayabilecek bir web yazılım uzmanının yokluğundan şikayetçi misiniz? Uzaktan da bağlantı sağlanarak, gereksinimlerinizin profesyonellik ölçütü içerisinde karşılanabileceğini biliyor muydunuz? Örneğin; Aydın web yazılım şeklinde arama motorları üzerinde gerçekleşen arama sonrasında, hedeflediğiniz desteğe bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Günümüzde web tasarımı güncel planlama ve gereksinimlere uygun şekilde gerçekleştiren kişi ya da kurumlar hedefledikleri başarılara daha kolay ulaşabiliyor. Blog sitesi ise, takipçileri ve paylaşımlarını takip edenlerin sayısı hızla artıyorken; e-ticaret kodlu web sitesi yazılımları da reklam alanını genişleterek, muhtemel müşteri olasılığını hızla zirveye tırmandırabiliyor. Sizde İzmir web tasarım firmalarının size sağlayacakları alan desteğinden faydalanarak, büyüme ortamınızı oluşturabilirsiniz.

 

Web Yazılımları için Geliştirilen Başlıca Programlar

Kişi veya kurumlar hakkında bilgi vermek, hizmet ya da ürün satışları hakkında tanıtım yapmak gibi farklı pek çok amacın gerçekleştirilmesi amacıyla, web siteleri kurulmaktadır. Web tasarım ise, talebe göre yeni fikirlerden, ilham ve daha önce uygulanmış deneyimleri hayata geçirmek olarak ifade edilebilir. Web yazılımı, çoğunlukla firma ve kurumsal yapılar özelinde temsil gücüne sahip olduğundan, kuruluşlar açısından oldukça önemlidir. Özellikle sektörde söz sahibi olmak, kalıcılığını ilan etmek isteyen firmalar, otak şablonlar üzerinde hareket etmek yerine, özgün ve kimlik çağrışımı yapan tasarımlara öncelik vermelidir. Böylece, kurumsal kimlik niteliğinde olan web yazılımı, kullanıcılar gözünde tam not alan işletmelerin, Pazar payları da sağlana güvene bağlı olarak artış gösterecektir.

 

Web yazılım işinde profesyonellik adımları atan, kurumsal işletme girişimlerine, web yazılım firması adı verilir. Bu firmalar gerektiğinde, ilgili muhataplarına uygulanmak ve gerekli altyapının oluşturulması amacıyla, web yazılım kursu da verebilmektedir. Verilen kurslar sayesinde, site yöneticilerinin ya da ilk kez site tasarlayacak bireylerin, belirli bir seviyenin üzerine çıkmaları temin edilir. Ayrıca, web site yönetimini kendi idarelerinden toplamak isteyen kurum yöneticileri, gerekli bilgi seviyesine ulaşabilir.

 

Bilindiği üzere, web tasarımı için gerek yazılım desteği, çeşitli programlardan ve kodlama bilgisi üzerinden sağlanır. Günümüzde çok sayıda firma ve web yazılım uzmanı tarafından tercih edilen başlıca, web yazılım ve tasarım programları şu şekildedir. Adana web yazılım gibi pek çok bölgede farklı firmalar tarafından, çeşitli güncelleme ve düzenlemelerde tercih edilen uygulamalar sırasıyla;

 

Adobe Photoshop: Dünya genelinde kullanım sıklığı en fazla olan grafik ve resim düzenlemeye yarayan editör yazılımları arasında yer alır. Hem grafik tasarımcıları hem de, web tasarımcıları tarafından yaygın şekilde müracaat edilen Adobe Photoshop ile formatı fark etmeksizin, tüm görseller üzerinde düzenleme ve efekt uygulanması olanağı tanır. Web siteniz üzerinde yayınlamak istediğiniz görselleri yeniden uygun şekilde boyutlandırabilir, hareketli animasyonlar oluşturabilir ya da efekt düzenlemesi yapabilirsiniz. Başlangıçta kullanıcı memnuniyeti oluşturmak amacıyla, ücretsiz ancak belirli bir süreye kadar devam eden deneme sürümünden faydalanabilirsiniz.

Adobe Dreamweaver: Web yazılım ve tasarım programları arasında, en popüleri olarak, Adobe Dreamweaver kabul edilir. Tek bir yönetim ekranı üzerinden, aynı anda kod yazarken, diğer yandan tasarım dair işlemlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Rakip programlarla özellikleri karşılaştırıldığında, sahip olduğu özellikler ve pratik çözümler, yazılım uzmanları açısından, Adobe Dreamweaver’ı daha cazip bir program haline getirmiştir. HTML düzenleyici uygulamasına sahip olan programda, kod yazma sırasında yapılan hatalar görüntülenebilir. Hazır şablon seçenekleri ile pratik kullanım özellikleri sayesinde, tasarıma ve yazılıma dair fikir ve ilhamlarınızı doğrudan hayata geçirme fırsatına sahip olursunuz. Ankara web yazılım firmaları tarafından kullanımına başlanması, şiddetle tavsiye edilen Adobe Dreamweaver’ı ücretsiz deneme sürüm desteği ile istediğiniz zaman kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adobe Fireworks: Web tasarım ve yazılım uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilen programlar arasında, Adobe Fireworks isimli yazılım önemli bir yere sahiptir. Adobe Flash ile Dreamweaver gibi programlarla uyumlu şekilde çalışma özelliğine sahip olan Fireworks’ü kullanarak, banner, açılır pop-up ve grafik sayfaları oluşturabilir, diğer taraftan da talebinize özel, animasyonları tasarlayabilirsiniz. Tasarımda ihtiyaç duyduğunuz, PDF dönüştürme özelliğini kullanarak, elinizde bulunan bir JPEG dosyası, kolaylıkla CSS ile HTML dosyalarına dönüştürülebilir.

Note Pad: Rakipleri ile mukayese edildiğinde, Notepadd++ programının özellikleri ile etkisi, oldukça düşük seviyede olarak kabul edilmektedir. Buna karşılık ücretsiz ve açık kod kaynaklı yapısı sayesinde, kullanım oranı oldukça yüksektir. Program kullanımı son derece pratik ve basittir. Program kullanan yazılımcılar, aynı anda çok farklı dosya uzantılarına değişiklik şansına sahip olmaktadır. Neredeyse, geçerli ve güncelliğini koruyan bütün yazılım dilleri ile uyumlu olan MySQL, web yazılım ve tasarımı alanında tercih edilen programlar arasında yer almaktadır. Trabzon web yazılım uzmanları tarafından kullanımı tercih edilen MySQL, açık kod kaynağı ile ücretsiz sürümlerini müşterileri için sunuma çıkarmaktadır.

Web tasarımı hayatın içerisinde sahip olduğu değeri giderek artırmaya devam ediyor. Kişiye ait web sitelerinin yanında, kurumsal kaynaklı web site adreslerinin, kullanıcı odaklı ve zengin içeriklere sahip olması, ziyaretçilerin en çok ilgilerini çeken başlıca hususlar arasında yer almaktadır. Buna karşılık sitede, içeriklerin farklı ortamlarda görüntülenebilmesi, site hızının ziyaretçiyi rahatsız etmeyecek düzeyde olması odlukça önemlidir.

 

Potansiyel takipçi varlığınızı korumak için anlaşma sağlamış olduğunuz web sitesi yazılımcısı ve tasarım uzmanının, yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması gerekecektir. Kişisel veya kurumsal etkinlikleriniz, hizmet ve ürün satışlarınızı belki de en güçlü şekilde, internet ortamlarında duyurabileceğinizi unutmayınız. Hayatı kolaylaştıran, geçmiş alışkanlıkları önemli ölçüde revize eden günümüz teknolojilerinin gerisinde kalarak, müşteri portföyünüzü kaçırabileceğinizi unutmamalısınız.

 

Web tasarımında size en büyük desteği verecek firmaları, kısa süreli araştırmanın ardından kolaylıkla bulabilirsiniz. Yazılımların gücünden ve büyük etkisinden yararlanmak için yapacağınız isabetli tercihin sonunda, kazançlı çıkacağınızı unutmayınız. Web sitenizi geliştirmek istediğinizde, yeni içerikler veya ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi vermek istediğinizde, sınırsız reklam ortamını, kısa sürede sizler için geliştirilen web sitenizde bulabileceksiniz. Yazılım desteğinden memnun kalacağınız günlerde, buluşmak üzere, sizleri beklemekteyiz. Özgün fikirler, ilham veren tasarımlar, marka değerini büyüten tüm adımlarda, yanınızda desteğinizin olması gerektiğini unutmayınız.

 

Web Tasarım