TELEFON 09:00/19:00

0 532 696 21 20

IT (Information Teknology) Nedir

IT (Information Teknology) Nedir
01 Kas

IT (Information Teknology) Nedir

IT (Information Teknology) Nedir?

Information Teknology kavramlarının kısaltılması ile elde edilen, İngilizce diline ait özel terimin dilimizde edindiği karşılığı ise, bilgi ve bilişim teknolojileri ile tanımlamak mümkündür. Bilgisayar başta olmak üzere, ağ, depolama araçları ile başka fiziksel aygıtlar kullanılarak, dijital verilerin işlenmesi, yapılandırılması, oluşturulması, değişikliği ve işlenmesi gibi işlemler, süreç içerisinde yer almaktadır. Bilişim teknolojiler, günümüz yaşam alanında, geniş yere sahip olmanın yanında, hayatın akışına büyük katkı vermektedir. IT hizmeti vermek, bu hizmetten yararlanarak kurumsal beklentileri yönetebilmek, bu bakımdan son derece önemlidir.

IT kavramı, dilimize çevrilirken, Enformasyon Teknolojileri ya da Bilgi Teknolojileri (BT) şeklinde karşılık bulmuştur.  Bilgi teknolojileri kapsamında olan tüm hizmetler, büyük organizasyonlarda, ticari işletmelerin rutin faaliyetlerinde büyük oranda ve sıklıkla, talep edilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren kurumsal yapıların bünyelerinde işlevlerine devam eden işletmeler, Bilgi İşlem Departmanı adı altında, IT hizmetlerini yönetmeyi tercih etmektedir.  

IT kavramı ilk olarak duyulduğunda birçoklarında meydana gelen çağrışım, internet ağları ve bilgisayar altyapılarıdır. Buna karşılık IT yönetimi, bu denli sade ve dar fonksiyonu reddederek, çok katmana sahip organizasyonların yönetimine kadar uzanmayı başarmaktadır. Bu haliyle, geniş kapsamlı bir hizmet olarak tanımlanmasında sakınca görülemez. Fiziksel sistem bakımlarından başlayarak, işletim sistemi organizasyonuna kadar çeşitli yönetim ve koordinasyon hizmetleri, tümüyle IT hizmetine dâhildir. IT tanımlamasının geçmişi incelendiğinde, Harward Üniversitesi imzası ile yapılan tanımlama kayıtlara geçmiştir. Buna göre; geniş kapsama sahip bilgisayara işlemlerini programlama ile farklı benzer görevlerin tamamlanması, IT hizmeti için düşünülmüştür.  Günümüzün enformasyon çağı olarak tanımlanması, IT danışmanlığı temini, sunumunu karşılıklı olara, son derece değerli kılmıştır.

IT Danışmanlığı Görevleri Nelerdir?

Günümüzde bilgi teknolojilerine duyunla ihtiyaç, giderek yayılmaya devam etmiştir. Bu nedenle, gerek kişisel gerekse de kurumsal ihtiyaçlar büyümüş, profesyonel çözüm odakları, giderek değer kazanmıştır. Bilgiyi sizin adınıza işleyen, güncel bilimsel yorumlamalarla, sonuç odaklı çözümler üreten fikirlere, hayır der miydiniz? IT danışmanlık hizmeti veren firmalar, Bilgisayar Mühendisi unvanlı ekipleriyle birlikte, çözüm odaklı yenilikleri hayata geçirmektedir.

IT kavramı, öncelikle farklı bölüm ve katmanlar altında incelenerek, detaylı takip edilmelidir. Nitekim sanallaştırma, fiziksel donanım parçalarının düzenli bakımları, aygıt kurulum ve yönetimi, yazılım ve işletim sistemi yönetimi ile otomasyon araçların kurulumu gibi satır başları, IT yönetiminin sorumluluk alanına girmektedir.  Dijital verilerin yönetimi, somut verilerin sağlıklı şekilde amaca uygun düzenlenmesi gibi tüm işlemler için IT danışmanlığı hizmeti yanı başınızda sizleri bekliyor olabilir!

IT uzmanlık alanları, oldukça geniş kola ve konu başlıklarına sahip alan olması nedeniyle, beklenmelidir. Her şeyden ablarım klişesinin bir kenara bırakılarak, spesifik alana özgü derinleşme, tercih edilmelidir. Geliştiriciler, yazılım mühendisleri, teknik yazarlar, web gelişim ve ağ geliştirme uzmanları, veritabanı uzmanları ile donanım uzmanları birer IT uzmanı olarak tanımlanmaktadır.

Beklentilerinizi hayata geçirmek üzere harekete geçmeye hazır mısınız? IT firması ile anlaşma sağlayarak, yazılımlarınızı geliştirebilir, web sitenizi kimliğinize uygun şekilde tasarlayabilir, kısacası son derece rahat şekilde, büyümeye devam edebilirsiniz. Sihirli dokunuşlar, ilham bekleyerek olmaz diyenlerdenseniz, bir IT firmasının kapısını çalmanın vakti sizin için gelmiş demektir.