Node.js 2009 yılından beri kullanılan bir Javascript Runtime çalışma ortamıdır. Bu çalışma platformu, javascript motorlarından birisi olan V8 üzerinde çalışmaktadır. V8, Google’ın geliştirdiği motorlardan birisidir. Kodlama dilleri arasında javascript dilleri, C ++ ve C dilleri bulunuyor. Çok performanslı bir uygulama olan Node.js javascript kodlarını makine kodlarına çevirebilir. Response hızı konusunda da çok başarılıdır.

Node.js’in Avantajları

Node.sj yüksek düzeyde ölçeklenebilen ve yüksek ölçüde veri aktarılabilen bir çalışma platformudur. Gerçek zamanlı internet uygulamalarında kullanılabilen bu platform, kullanım alanı popülerliği açısından yaygın olduğu için daha da geliştirilmiştir. Javascript komutlarının hızlı bir şekilde çevrilmesi konusunda en iyi platformlardan birisidir. Çok hızlı ve yüksek performanslı bir çalışma ortamı sağlar. Bugün en yaygın Javascript çalışma platformlarından birisi Node.js’dir.

Bilişim Destek: Bilişim Danışmanlığı Hizmeti

Node.js Neden Çok Tercih Ediliyor?

Oldukça hızlı ve yüksek performanslı bir platform olmasının yanında Node.js’in çok tercih edilmesinin başka nedenleri de var. Javascript komutlarının son derece esnek olması, komutların işlenmesi için bloklanmaya ihtiyaç duyulmaması, olay tabanlı olarak işlemesi, daha farklı bir web sunucusuna ihtiyaç duyulmaması bugün Node.js’in en çok tercih edilen çalışma platformu olmasının nedenleri arasında yer alıyor. Node.js kullanılırken diğer sunucu tabanlı çalışan bazı programlama dillerine hiç gerek kalmıyor. Sunucuya gelen istekler bu dillere iletiliyor ve her ne komut isteniyorsa hemen çalıştırılabiliyor. Node.js içerisinde farklı çekirdek modülleri de yer alıyor. Bu durum da ek web sunucularına gerek kalmadan bu platformda çalışılabiliyor.

Özel Yazılımın Faydaları: Özel Yazılım Geliştirme İle Projelerinizi Yapıyoruz

Node.js’in Diğer Platformlardan Farklı

Node.js sunucu taraflı çalışan platformlardan birisidir. Ama diğer sunucu taraflı çalışan programlarda çalışılırken, kullanıcı herhangi bir istekte bulunursa sadece bu isteğe yanıt verilir ve var olan diğer bütün istekler sıraya alınır. Bu durumda bütün komutları işlerken bloklama yapmadığı için Node.js daha hızlı ve yüksek performanslı bir çalışma ortamı sunuyor. Sistem Node.jc ile birlikte çok daha hızlı çalışabilir çünkü Node.js hiçbir isteği bekletmeden yanıtlıyor. Komut sistemi bu platformun yavaş çalışmasına neden olmuyor.

Örneklerle Anlatım

Diyelim ki bir yemek sipariş sitesinden yemek siparişi vermek istediniz. Node.js’le çalışmayan bir sistemde sipariş vermek isteyen diğer kişiler sırada bekler. Bu da işlemin daha uzun sürmesine neden olur. Node.js ise size şöyle bir imkân sağlıyor. Sipariş geldiğinde bu komut hemen arka tarafa iletiliyor ve hemen yeni sipariş alınıyor. Siparişlerin hazırlanma hızına göre müşterilere yanıt verilebiliyor. Bu durumda bir kişi çok hızlı bir şekilde hazırlanabilecek bir sipariş için diğer tüm siparişlerin hazırlanmasını beklemek zorunda kalmıyor. Bu işleme yani bloklama yapılmadan sipariş verebilme işlemine ya da komutların bu şekilde iletilmesine non-blocking I/O adı veriliyor. Yemek siparişi dışında bu uygulamanın şu konularda kolaylık sağlaması mümkündür. Mesela ok hızlı bir şekilde mesajlaşma, ya da oyun oynarken oyun isteklerine hızlı bir şekilde yanıt verilmesi de Node.js ile çalışan platformlarda mümkün olabiliyor. Günümüz hız dünyası olduğu için bu kadar hızlı bir yanıt alma sistemi büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu yüzden Node.js diğer çalışma platformlarına göre çok önemli bir avantaj sağlıyor. Bu yüzden de çok tercih ediliyor.