MySQL, Sun Microsystems tarafından geliştirilmiştir. Dinamik web siteleri ve veri işleme amaçlarıyla yapılan, gelişmiş sorgulamalar yapılabilen ilişkisel bir veri tabanı dilidir. PHP vd. birçok dille uyumludur. Web sitesi yapımında kullanılırken işlemlerin çoğu tek tıkla yapılır.

Web sitesindeki bilgilerin gelecekte kullanılacak bölümleri depolanarak, sorgulamalarla sonra gösterilebilir. İstenmeyen veriler de aynı şekilde silinebilir veya güncellenebilir.

MySQL çok güçlü ve hızlı bir veri tabanı sunucusudur. Bilinen çoğu programlama dillerini desteklemekte ve çok kullanıcılı kullanılabilmektedir. PHP vd. programlama dillerinde kullanılan verileri muhafaza etmeye yarar. Mesela; muhasebe kayıtları PHP tabanlı bir muhasebe yazılımında MySQL veri tabanında saklanabilir.

Özel Yazılım Dili: Özel Yazılım Dili İle Fark Atın

Veri Tabanı Yönetim Sistemi

Veri tabanlarını tanımlamak, düzenlemek, kullanmak, vd. veri tabanı sistemlerine ilişkin her türlü işletimsel gereksinimler için tasarlanmış sistem ve yazılımlardır.

İlişkisel Veri Tabanı

Çeşitli tablolar arasında organize verilerle türetilen veri tabanıdır. Farklı tablolar arasındaki veriler, çeşitli anahtarlarla birbirlerine bağlanırlar. İlgili tablolarda, sütunlar arasında anahtar sütun vardır. Bu anahtar sütunla birden fazla tablo verileri arasında bağlantı sağlanabilir ve sorgulama ile görüntülenebilir.

MySQL, çifte lisanslıdır. Genel Kamu Lisansı (GPL) ve GPL kısıtlamalı alanlar için ayrı lisanslanmıştır. MySQL işlemlerini SQL veri tabanlarına erişmek için kullanılan en yaygın standart dille yapar.

CSS: CSS Web Tasarım

Temel Özellikleri:

MySQL, bilinen tüm işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Ancak, Linux tabanında daha yüksek performanslı çalışmaktadır. MySQL içindeki ODBC sürücüleri sayesinde çoğu geliştirme platformlarında kolay kullanılabilir.

 • Farklı karakter setleri ve onlara göre sıralama destekler. Farklı dillerde hata mesajları verebilir.
 • Çok esnek ve güçlü kullanıcı erişim sistemine sahiptir.
 • MySQL 4,0 ile birlikte “transaction” desteği, MySQL 4,1 ile birlikte alt sorgu desteği eklenmiş ve böylece çok daha işlevselleştirilmiştir.
 • Transaction ve atomik işlem kullanan tablo tiplerini destekler.
Kullanım Alanları:

MySQL, veri tabanı gerektiren çoğu ortamda kolayca kullanılabilir. Bilhassa web sunucularında en çok kullanılan veri tabanı dilidir. ASP, PHP gibi bilinen web programlama dillerini destekler.

MySQL ile Java: MySQLVeritabanına Java İle Nasıl İnlilir?

Desteklediği Veri tabanı Nesneleri:
 • Tablolar
 • Görüntüler
 • Yordamlar
 • Tetiklemeler
 • Kursörler

MySQL, tuttuğu tablolarla çok kullanıcılı sistemlerdeki kullanıcı erişimi sorununu çözüyor.

Kabiliyetleri:

Veri tabanı sistemlerinin amacı, kod satırlarına sığmayan değişken değerli verilerin muhafaza edilerek gereken verilere erişim sağlamaktır. MySQL’e dinamik kod sayfalarıyla sorgular gönderilir. Böylece veri tabanı ile etkileşim sağlanır.

 1. Kolay Sorgulama Altyapısı: MySQL’in geniş komut dizinleri, kullanıcıların çeşitli sorgulamalar yapmalarını sağlıyor. Yazılımın komut dizin açıklamaları, web sayfalarında ayrıntılı anlatılıyor. Çok örnekle destekleniyor.
 2. Güçlü Karakter Seti Desteği: Tüm dil ve alfabeler MySQL’de depolanabilir. Alfabeler arasında kolay geçiş yapılabilir.
 3. MyISAM Motor Teknolojisi: MyISAM motor teknolojisi sayesinde veri tabanındaki bilgilerin tam görünüm aramaları yapılabilir.
 4. Sorgu Önbellekleme: Önceki sorgulamalar önbellekte tutularak, sonraki sorgulamalar için hızla sayfaya gönderiyor.
 5. phpmyAdmin: phpmyAdmin sayesinde veri tabanlarına erişerek içerikleri görülebilir ve düzenlenebilir.
Uyumlu Web Yazılımları:

Forum, blog, sosyal medya siteleri, alışveriş siteleri, ziyaretçi defterleri, dinamik web sayfaları, indirim kuponu siteleri vb. web siteleri, veri tabanı gerektiren en yaygın arayüz çeşitleridir. Veri tabanı yazılımları, bu alanlarda web siteleri kurmak isteyen ve host arayan kişiler için en önemli yazılımlardandır. Bu yazılımların en başlıcası MySQL’dir.