Mockup bir örnekleme çeşididir. Hemen her alanda kullanılabilir. İnşaat alanında, tasarım alanında, reklamcılıkta herhangi bir şeyi tasarlarken örnekleme kullanılabilir. Herhangi bir içeriğin modeline mockup adı verilir. İçerikler değişse bile mockup değiştirilmeden hemen her farklı içerikte kullanılabilir. Tasarımcılar için rahatlık sağlar, çünkü farklı içeriklere uygulanabilecek olan mockuplar onlara süre kazandırabilir. İnternet sitesi hazırlayanlar, aplikasyon tasarımı yapanlar, farklı modüller için farklı içerikler hazırlayanlara büyük bir kolaylık sağlayan bir sistemdir. Bütün yaptıklarınızı bu modelleme sayesinde daha kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Görsel olarak çok daha dikkat çekici ve çok daha iyi görsel çalışmalar mockup sayesinde yapılabilir.

Logo Tasarımı: Logo Tasarımının Hayatımızdaki Yeri

Mockup Taslakları

İnternette araştırma yaparsanız birçok farklı mockup modeline ya da kalıbına erişebilirsiniz. Bu örneklerin bir kısmı ücretli iken bir kısmı ise tamamen bedavadır. Bu sayede çok fazla örnekleme çeşidi ile birlikte çalışıp tasarımlarınızı genişletebilir ve daha iyi hale getirebilirsiniz. Hemen her konuda çalışan tasarımcılar için mockup kolaylık sağlar. Mesela bir kıyafet tasarımcısı sadece kıyafetin deseni ve bazı yerlerini değiştirmek için aynı modelleme ile çalışabilir. Bir tişört üreticisi tişört tasarımı yaparken her seferinde yeniden bir model oluşturmak zorunda kalmaz. Sadece üzerine yerleştireceği desen, şekil ya da yazıları değiştirebilir.

Mockup Kimler İçin Gereklidir?

Mockup bütün tasarımcılara yardımcı olan bir uygulamadır. Bir reklam panosu üreten birisi aynı modelleme üzerinde farklı şekil ve yazılarla tasarım yapabilir. Bu durumda, her seferinde çalışacağı modeli yeniden hazırlamasına gerek kalmadan kısa bir sürede daha yaratıcı ve daha yenilikçi şeyler tasarlayabilir. Mockup örneği olarak size daha birçok şey sayabiliriz. Mesela bir defterin ya da kitabın ön kapağı, bir kartvizitin ön ve arka yüzü birer mockup örneği olarak sayılabilir.

Yeni: Grafik Tasarımda Yeni Çağ

Mockup Kullanmak Zor mu?

Mockup tasarımlarını kullanmak için genel olarak Smart Object tercih edilir. Bu sistemi kullanmak için öncelikle mockup katmanları arasında değiştirip yeniden düzenlemek istediğiniz katmanı bulmanız gerekiyor. Bu katmana çift tıkladığınızda yeni bir sekme şeklinde açıldığını görebilirsiniz. Yenilemek istediğiniz görseli ve yeniden tasarladığınız şekli bu katman üzerine boyutlandırarak yerleştirmeniz gerekiyor. Bu boyutlandırma işini tamamladıktan sonra CTRL+S tuşlarına basarak yaptığınız yeni çalışmayı katman üzerine kaydedebilirsiniz. Hazırladığınız görseli kapattıktan sonra yeni hazırladığınız tasarımın kaydedilmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu işlemi yapmak istediğiniz bütün katmanlarda yenileyerek tamamlayın. En sonunda “web için kaydet” seçeneğini de işaretledikten sonra yeni tasarımınız tamamıyla hazır hale gelir.

Trendler: Grafik Tasarımcıların Güncel Trendi

Mockup’ta Uygulama Alanının Ebatları Değişebilir mi?

Tasarımcılar için önemli sorulardan birisi uygulama alanının boyutları ile ilişkilidir. Bu soru farklı mockup dosyalarına göre değişiklik gösterir. Yani aslında mockup modelleri standart bir büyüklüktedir. Uygulama alanı ebatları konusunda yapacağınız değişiklikler dosya içersindeki efekt ve görsel uygulamalar uygunsa mümkün olabilir. Ama genelde böyle bir durum söz konusu olmaz. Bu konuda bir uyum yoksa böyle bir boyut değişikliği yapmak istediğinizde çok uzun süren işlemler yapmanız gerekebilir. Geliştirilebilir ve yenilenebilir bir modelleme sistemi olmasına rağmen, bugünkü haliyle de mockup bilgisayar kullanıcıları ve tasarımcılara büyük bir kolaylık sağlar. Her seferinde ufak bir değişiklik ya da yeni bir tasarım yapmak için yeni bir model oluşturmanız gerekmez.