Mobil uygulamaların istediği izinler sakıncalı mı?

Günümüz de yaygın olarak kullanılan android telefonlar kullanıcılarına çok geniş imkanlar sunmaktadır. Google play store (eski adıyla android market) ile indireceğiniz her uygulama ile telefonunuzu geliştirebilir, daha iyi kontrol edebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Dünya da telefon piyasasının dörtte üçünü android telefonlar oluşturmaktadır ve bu android telefonlara indirilen uygulamalar Google’ın tarafından geliştirilen açık kaynak uygulaması sayesinde herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes tarafından geliştirilebiliyor. Bu da indirilen uygulamaların hepsinin güvenilir olmadığını, bazı kötü amaçlı uygulamaların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

‘İzin ver’ butonuna basmadan önce şartları okuyun

Eğer android bir telefonunuz var ve bir uygulama indirmek istiyorsunuz sizinde fark edeceğiniz üzere bir ‘Kabul et’ ya da ‘İzin ve’ butonu çıkmaktadır siz eğer bu butona tıklamazsanız uygulamayı indiremezsiniz. İzin verdiğiniz takdirde ise uygulamanın size sunduğu şartları kabul etmiş ve sizin bazı bilgilerinize ulaşmasına izin vermiş olursunuz.

Mobil uygulamalardaki izin isteklerine birçok kişi dikkat etmeden ve maddeleri okumadan kabul ediyor. Bu şartları okumak size zaman kaybı, gibi gelebilir. Bunu gereksiz ve zahmetli bir iş olarak görebilirsiniz lakin durum öyle değildir. Ancak izin şartlarını okuyarak kendi güvenliğinizi gizli bilgileriniz koruyabilir. Faturanızı tehlikeye atmayabilirsiniz.

Mobil uygulamaların verebileceği zararlar nedir?

Google play tarafından size sunulan milyonlarca mobil uygulama arasından zararlı olanları tespit etmeniz mümkün değildir. Bu uygulamalarda büyük bir güvenlik açığı olmasına rağmen siz şartları kabul etmediğiniz takdirde kişisel bilgileriniz ele geçirilemez sizin adınıza SMS gönderilemez. Size sunulan kullanım şartlarını değiştirmeniz mümkün değildir. Kötü yazılımlı android uygulamalarının size vereceği zararlar arasında internetinize erişmek sizin yerinize rehberinizdeki kişilere SMS göndermek, Konum takibi yapmak ve SD karta yazmak gibi güvenliğinizi tehdit edecek birçok durumla karşılaşa bilirsiniz

İzinler zararsız görünebilir

Mobil uygulamaların güvenilirliğinden emin olmak için size sunduğu şartları iyi okunsa dahi birçok kişi bu şartların ne anlama geldiğini bilmiyor. Bir uygulamanın şartlarını okuduğunuzda size sorun yokmuş gibi gelebilir ama uygulamayı indirdiğinizde göründüğü kadar masum olmayabilir örneğin: birçok uygulamanın indirme şartlarında bulunan ‘cihazın konumuna ve kimliğine erişmek istiyor’ maddesi sadece reklam yayınlamak için istenen bir izinmiş gibi görünse de bu izin maddesi ile kişisel bilgilerinize ulaşılabilir. Konum takibi yapılabilir.