Günümüzde grafik tasarım alanının önemi daha çok artmaktadır. Kişiye özel düşünceleri görsele dayalı anlatmak kolay değildir. Bu konuda size geniş yelpaze sunan grafik tasarım mesleğini icra eden kişiler, titizlik gerektiren bu işte yanınızda olacaktır.

Grafik Tasarım Nedir?

Zihninizde canlandırdığınız herhangi bir görseli, bir düşünceyi, yaşanan veya vurgulanmak istenen bir olayı 2 boyutlu veya 3 boyutlu olarak ortama dökmesidir. Bunlar baskı, hareketli resim, mimari tasarım, kartvizit, ürün ambalaj tasarımı ve daha pek çok bunun gibi dijital ortamda ya da dijital olmayan ortamda yaratılmaktadır.

 

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım uygulamalarında pek çok program kullanılmaktadır. Ana programlardan biri Photoshoptur. Bunun yanı sıra Corel, Flash gibi programlarda kullanılmaktadır. Diyelim ki bir dergi kapağı oluşturulacak. Bunun için gerekli işlemler yapıldıktan sonra (fotoğraf çekimi veya tasarı planı gibi) dijital baskıya geçmeden önce dergide dikkat çekici unsurlar, yazı biçimi, rengi, görseli gibi pek çok hususla grafik tasarımcılar ilgilenmektedir.

Grafik Tasarım Hangi Alanlarda Kullanılır?

Görsel iletişim dili olan grafik tasarımı dilediğiniz her alanda kullanmanız mümkündür. Dergi, slogan, firma logosu, internet sayfası, film, montaj yani kısacası kurduğunuz hangi sistem olursa olsun, ana temellerinde size yardımcı olacak bir birimdir.

Grafik Tasarımın Önemi

BağlantıDiyelim ki bir firma işleteceksiniz. Bir logo sizin kalıcı olmanızı sağlayacak en sağlam yöntemlerden biridir. Burada grafik tasarımcılar devreye girer ve sizin isteklerinize yönelik size has bir logo üretirler. Çoğu zaman isimler bile unutulurken bu logo sayesinde siz hatırlanırsınız ve sizden sonra da yeryüzünde bir mühür gibi logonuz akıllarda kalırken sizde hatırlanırsınız. Bu yüzden bir marka yaratmak ve ilerlemenizi, gelişmenizi sağlamak bir logonun yani grafik tasarımcılarla sizin elinizde olabilir.