Laravel, basit ve karmaşık web sayfaları için geliştirilen ve kullanılan bir Framework sistemidir. PHP lisanı ile yazılmış olan bu sistem tüm web kullanıcıları tarafından tercih edilebilir. Basit ve anlamlı bir dizimi olduğu için kullanımı oldukça basittir. İçerik olarak birçok yapıya cevap verebilecek kadar zenginleştirilmiştir. Genel olarak bakıldığında basit ve uzun kodların yazımı için kullanılır. Profesyonel ve mesleğe yeni başlayan web tasarım geliştiricileri tarafından kullanılan bir programdır. Laravel kullanılarak oluşturulan kodlar herkes tarafından okunabilirliğe sahiptir. Bu nedenle programı öğrenmek çok kısa sürer. Kısa süreli PHP eğitimi almış kişiler kendi çalışmaları sonucunda öğrenebilirler.

Laravel Özellikleri Nelerdir?

Laravel sisteminin özellikleri;

  • Müşteri, firma ve kullanıcı gibi çoklu giriş sistemini desteleyen yapısı vardır. Bu sayede tüm ilgililer tarafından süreç yakından takip edilebilir.
  • Bağımlılık yöneticisi sayesinde proje içerisinde yer alan bileşenlerin birbiri ile çakışmasını engeller. Özgün ve sorunsuz bir proje oluşturabilirsiniz.
  • Yarıda kalan projelerinizi dilediğiniz zaman tamamlamanıza imkân tanır.
  • Active record uygulamaları içerisinde en gelişmişidir ve kısa cümleler kurmayı sağlar.
  • Dinamik arayüz oluşturmak için Blade Template sistemine sahiptir.
  • Yönlendirme yapma, kontrol mekanizması ve filtreleme işlemleri aynı anda yapılabilir.

Laravel özellikleri sayesinde kullanıcılarına birçok avantaj sağlar. Özellikle sektöre yeni adım atmış web geliştiricilerin işlerini büyük oranda kolaylaştırır.

Laravel Rehberi: Laravel Nedir?

Laravel Nasıl Kurulur?

Laravel iki şekilde kurulabilir. İlk olarak Composer yardımı ile kurulabilir. Composer kısmında istediğiniz kodu girin. Yazdığınız kod direk komut olarak algılanacağı için bu evrede mutlaka dikkatli olmanız gerekir. Komut alındıktan sonra otomatik olarak komuta uygun bir konum açılır ve Laravel kurulumu başlar. Bağımlılık yöneticisi olduğu için önerilen en sağlıklı kurulum yöntemidir. İkinci yöntem olarak da Git ile kurulum yapmaktır. Git komutu ile bilgisayara alınan proje Laravel konumunun içerisine alınır. Komut alındıktan sonra sistem sizi otomatik olarak yine composer sistemine yönlendirir ve kuruluma başlanır.

Özel Yazılım: Özel Yazılım Çözümleri

Laravel ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Laravel ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta bağımlılık yöneticisinin composer olduğudur. İçinde bulunan object relational mapping sayesinde uzun veri tabanları da dahil olmak üzere tüm veri tabanı sorularına cevap verebilir. PHP ve HTML kodlarını otomatik olarak birbirinden ayırır. İçerisinde yer alan routing sistemi sayesinde tüm URL kodlarını kısa sürede ayırır ve cevap verir. Otomatik kimlik doğrulama sistemi ile kendinize özel kullanıcı alanı oluşturmanıza yardımcı olur. Tablo oluşturma, versiyonlama ve veri kabulünde çok rahat kullanım sağlar.

Lavel Nedir? Lavel’i Tanıyalım

Laravel Neden Gereklidir?

Laravel genel olarak bakıldığında basit kod yazma sistemi gibi görülebilir. Ancak içeriğine bakılacak olursa birçok bileşeni içerisinde barındırır. İçerisinde performans olarak verimli çalışan ve kolay bağlantı bulabileceğiniz birçok bağlantı bulunur. Çoklu dil yapısı sayesinde tüm program dilleri için uygundur. Dil seçeneğine gerek kalmadan hazır olarak bulduğunuz tüm projeleri içerisine atabilirsiniz. Zamandan ve işten tasarruf ederek kolay bir şeklide işlerinizi halletmek için Laravel kullanımına ihtiyacınız vardır. İlgilendiğiniz projenin dili, kodları ve konumu fark etmeden Laravel’i kullanabilirsiniz. Başarılı ve doğru işlere adım atmak için projeyi mutlaka Laravel içerisine göndermeniz gerekir.