Akıllı telefonlar hızla hayatımızda yerini alıp artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Bunun sebebi mobil olmaya kolaylığı sunmanın yanında birçok ihyaca cevap veriyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor olmasının payı büyük. Bu başarıyı sağlayan iki etmen var birincisi sürekli çevrimiçi olabilmek ve internetin sağladığı faydalardan yararlanabilmek ikincisi mobil uygulamalar aracılığı ile pek çok işlemi ( bankacılık, alışveriş, ödeme yapmak vs ) bulunduğumuz yerden yapabiliyor olmak. Firmalar da bu gelişen dünya da yerini almak için çalışmalar yapıyorlar. Firmalar özellikle kurumsal mobil uygulamalar ile hedef kitlesine ulaşmaya ve onlarla etkileşim içinde olmanın yollarını arıyorlar.

 

Peki, Neden Mobil Uygulamalar?

Hedef kitleniz zaman ve mekân kısıtından bağımsız bir şekilde güvenle firmanıza ulaşabilir. Bu firmanızın görünürlülüğünü ve bilinirliliğini artırır. Bilinirliği artan firmaların hem elde ettiği kazanç hem de hedef kitlesinde ki müşterilerine ulaşma imkanı daha fazlalaşır. Mekân ve zaman kısıtından kurtulmuş olmak hedef kitlenizi büyütme şansınız size verir.

Kurumsal mobil uygulamalar, hedef kitlenin size ulaşmasını kolaylaştırdığı gibi sizin de geri bildirim yapma sürenizi kısalttığından müşteri memnuniyetini yükselterek marka değerinizi yükseltmenize olanak verir. Rekabetin yoğun olduğu ortamlarda fark yaratarak öne çıkmanızı ve firma ve değer bütünleşmesini yaratabilmenizi sağlar.

 

Kurumsal mobil uygulamaların önemi bu kadar büyük iken doğru kurgulanmamış, ihtiyaca cevap vermeyen, stratejik hedeflere yönelmeyen bir mobil uygulama kullanıcıların memnuniyetsizliğine neden olacağından hedef kitlenin geri bildirimde bulunmasına ve marka değer kayıplarına neden olabilir. Bu nedenle kurumsal mobil uygulamalarına geçmeyi düşünenlerin, mobil uygulamaların proje açısından olumlu ve olumsuz yanları üzerine kafa yormaları, amaç, hedef, kitle, uygulama projelerine ilişkin bir program ve plan dâhilinde hareket etmeleri gerekir.