We are Social dijital raporunda Türkiye’ de dijital dünya kullanıcılarının sayısı 46.28 milyon kişi. Hal böyle olunca bir web sitesi kurmak için birçok nedeniniz olabilir. Sattığınız bir ürünü pazarlamak isteyebilirsiniz, reklam gelirlerinden para kazanmak isteyebilirsiniz, bloğunuzu veya web sitenizi sadece kendinizi ifade edecek bir araç olarak kullanabilirsiniz. Her web sitesi sahibinin çok ziyaretçi istemek gibi bir beklentisi vardır. Çünkü ne kadar çok ziyaretçi alırsanız hem tanıtımınız güçlü olur hem de arama motorlarında ilk sıralarda yer alma şansınız artar. Ziyaretçi sayısını artırmanız özgün içerikler ile web sitenizi her gün güncellemekle mümkün olur. Ancak özgün içeriklerinizi web sitenize yüklerken özgün içerik kontrolü yapmanız gerekir.

Seo’ nun açılımı Search Engine Optimization’ dur. Bu cümle dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak girmiştir. Arama motoru optimizasyonlarında yapılacak ilk iş anahtar kelimelerin doğru seçimi ve özgün içerik girişidir. Özgün içerikler daha önce yazılmamış yazılar demektir ki siz eğer içerik oluştururken başka sitelerden kopya alıyorsanız tekrarlama yapılıp yapılmadığını denetleyecek kontrol etmeniz çok önemlidir.  Özgün içerik kontrolü yapacağınız sitelerden birisi CopyScape’ dir. Bu site gibi birçok ücretsiz siteyi araştırarak bulmanız mümkündür. Bu sitelerden birine girip yazdığınız içerikleri kopyalama yapıştırma yöntemiyle bıraktığınızda makale kopya kontrolü yapılmaktadır.

Kopya içerik Denetleyici

Tüm bunları yaptığınızda anahtar kelimelerinizi de doğru girdiğinizde, bu anahtar kelimeleri bold ile işaretlemeyi unutmadan sayfanızın metataglarına da yazmanız gerekir. Sayfadaki meta taglarını yazdığınızda iyi bir seo için bu sayfada yapacağınız diğer bir husus title isimli başlığa uygun kopya olmayan ve sizin içeriğinize ait bir anahtar kelimeyi eklemeniz olacaktır. İyi bir web siteniz olsun istiyorsanız içeriklerinizi güncellerken kullanacağınız fotoğrafların veya resimlerin de özgün olmaları arama motoru optimizasyonu için önemli bir detaydır. Resimleri de düzgün yerleştirdikten sonra web sitenizdeki ziyaretçileri izleyebileceğiniz Google web araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçlarda istatistik veriler size sayfanızı ziyaret eden kişilerin hangi sıklıkla ve hangi anahtar kelime ile geldiklerini gösterecektir. Web siteniz için anahtar kelimeleriniz ve kopya içerik denetleyicilerini kullanarak seo için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Kopya içerik yayınlayan web siteleri önce arama sonuçlarında geriledi, ardında da arama sonuçlarından çıkarıldı.Bu sayede web siteye trafik gelmemeye başladı ve web sitesi amacından uzaklaştı.