Belki bir yayınevi, belki yazar, belki kurum hepsi aynı amaca çıkıyor aslında; uzun süre yazdığınız, emek verdiğiniz, araştırmalar yaptığınız, saatlerce bir cümle üzerinde düşündüğünüz kitabınızın görseli olan kapak kısmının, siz de istersiniz ki kitabınızın içeriğini yansıtsın ve kitabınızın akılda kalıcı olarak, talebin artmasına sebep olsun.

 

Kitap Kapağı

Okumak; bilgi dağarcığımızı geliştirmek, zamanı iyi değerlendirmek, hobi maddesi olarak belirtilen, bir kesim insanın yaşam tarzı olmuş faydalı eylemdir. Kitap kapağı nedir sorusuna gelecek olursak; birçok insanı daha kitap hakkında bilgi edinmeden sadece kitap kapağından etkilenerek alım yaptığını biliyoruz. Bu demek oluyor ki kitap kapağı görsel tasarımınız ne kadar üst düzey bir çalışma ise kitabın talebi o kadar fazla olmaktadır.

Belirtilmesi gereken bir diğer konu tasarımcı mutlaka kitabı okumalı. Çünkü içeriğini bilmeden ürünü kavrayamadan, tasarım oluşması kitap sahiplerinin yani yazarların beklentilerini etkiler.

 

Kitap kapağında bulunması gerekenler;

  • Uzman bir grafik tasarımcıya kapak tasarımı yaptırılmalı
  • Kapak tasarımı kitabın ana temasını yansıtmalı,
  • Kapak tasarımı kitabın konusu merak ettirmeli,
  • Ön kapak kitabın içeriği hakkında merak uyandırırken, arka kapak da kısa bir özeti belirtilmeli,
  • Tasarımda renk uyumlarına dikkat edilmeli tonların uyuşması görselin akılda kalıcı olmasını sağlar.
  • Kitap kapağında kullanılan yazı karakteri de çok önemli. Kitabın içerik tarzına göre belirlenmelidir.
  • Tasarımın yapılacağı program ve tasarım ölçüleri yazar ve yayınevi tarafından tasarımcı ile ortak görüşülerek belirlenir.

Kitap kapağı tasarımı kitabın vücudu görünümünde olduğundan dolayı tasarımının detaylarına mümkün olduğunca dikkat edilmeli. Kitap kapağı tasarımı örnekleri hükümdar bilişim hizmetleri olarak bünyemiz de mevcut olup uzman ekibimizle tasarım çalışmalarına destek vermekteyiz.