Seo kurallarının hepsini göz önünde bulundurarak yazılmış kaliteli içeriklere Google her zaman +1 adım önde tutar. Peki bu seo uyumlu makale yani kaliteli içerik nasıl mı yazılır?

Hukumdar.com.tr ekibi olarak sizlere düzenli aralıklarla seo uyumlu kaliteli içerik sunmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Bugün bu içerikleri yazarken nelere dikkat ediyoruz, sizler de seo uyumlu makale yazarken neler yapmalısınız ya da yapmamalısınız gelin hep beraber bakalım.

 

İlgi çekici, Merak uyandıran içerik seçin

İçeriğiniz ister anahtar kelime odaklı ister bağlantı odaklı olsun, sitenizde ele aldığınız konuların zamandan bağımsız ve merak uyandıran makaleler olmasına dikkat ediniz.

Tüm Zamanlara yazın:

Diyelim ki reçeteli gözlük (gözlük, kontakt lens, güneş gözlüğü) satan bir işletmeden tüketiciye e-ticaret sitesisiniz. “2021’in En İyi Gözlükleri”ni ele almak mantıklı olsa da, 2022 yılı yaklaşırken bu içerik güncelliğini yitirir – bu konu 2021’de sitenize çok büyük miktarda trafik çekmiş olsa bile. Bu tür zamana duyarlı içerikler değerli olsa da zaman geçtikçe ne yazık ki değerini kaybedecektir.

Yani bura da dikkat etmemiz 2 noktayı kısaca özetleyelim ki seo uyumlu makale yazarken göz önünde kalsın:

  1. Merak uyandıran içerik
  2. Bugüne değil tüm zamanlara hitap eden içerik

Yazmak gerekmektedir.

 

Kaleminizi Kuvvetlendirin

Kullanıcılarınıza içerik yazarken üslubunuzu ve stilinizi çok iyi kullanmalısınız ki yazınız seo uyumlu, okunabilir ve hedefe odaklı olsun. Aslında %99 oranda kullanıcıların arattığı içerik ile ilgili bir çok yazı internet ortamında daha önceden oluşturulmuştur.

Bizim diğerlerinden ayrılmamız için makale dilimizi yani kalemimizi kuvvetlendirmeliyiz.

Bir konuyu ele aldığınız üslup, konu kadar önemlidir; basit ifadeler bile bir dünya fark yaratabilir.

Örneğin, “geçen yıl” veya “son zamanlarda” gibi bir şey söylemek her zaman geçerli olan bir ifade değildir. Bunun yerine, “2021’den sonra” veya “(2021) ile (2022) arası” gibi ifadeleri deneyin.

Yani günlük kullanılan dilin ötesine geçin ve insanların beyinlerine bilgiyi işleyin. Bunu hem okuyucu sevecektir hem de sizin kaleminiz kuvvetlenecektir.

 

İçeriklerini Değerlendir, Gözden Geçir, Tekrar Et

 

Yeni içerik, makale oluşturmak gerçekten harika bir iştir. Ancak sitenizdeki eski içeriği tekrar ziyaret etmek, güncellemek daha da faydalı olabilir.

Zaman geçtikçe, en eski içeriğin bile konuyu kapsamlı bir şekilde ele almak ve amaçladığı alanda rekabetçi kalabilmek için yeniden değerlendirilmesi ve revize edilmesi gerekir.

Yeni bir Google algoritması güncellemesi, daha yeni arama sonuçlarına nasıl öncelik verdiklerini gösterdiğinden, “içerik tazeliği”, dikkate alınması gereken birçok Google sıralama faktöründen biridir. Sonuç olarak, eski içeriği güncellemek SEO trafiğini artırmaya yardımcı olabilir.

Yani seo uyumlu makalelerinizi her daim seo trendleri ile uyumlu tutmalısınız.

Yukarıdan aynı örnekten hareketle, “Gözlüğe İhtiyacı Olan Kişiler İçin Önemli Sigorta Hususları” başlıklı bir sayfanız varsa ve sigorta ile ilgili yeni bir yasa ya da kanun çıkarsa, eski makalenizde bunu bağlamsal olarak ele almanız mantıklıdır. Ek olarak, o zamandan beri geçerliliğini yitirmiş istatistikler, yasalar/yönetmelikler veya diğer faydalı alıntılar eklerseniz, bu bilgileri içeriğinizden tamamen çıkarmak veya değiştirmek doğal olarak önemli hale gelir.

Yani güncel kalabilmek de seo uyumlu içerik üretmenin en önemli noktalarındandır.

 

İçeriklerinizi Görselleştirin

Gelişen teknolojik çağda uzun yazılar yavaş yavaş önemini yitirmeye doğru gitmektedir. Bu sebepledir ki bir çok video ya da görsel hizmet sunan platformların kalitesi ve değeri artma eğilimindedir.

Bizler de kaliteli bir içerik için görsel kullanmaya özen göstermeliyiz. Anlattığımız konuyu bir video ya da ilgi çekici resim ile desteklersek hem kullanıcı hem de arama motoru bu makaleyi oldukça fazla sevecektir.

İçeriklerinizi özgün oluşturmayı asla unutmayınız diyerek tavsiyelerimizi burada sonlandırıyoruz. Tüm bu dediklerimizi bire bir yapmanız sizin açınızdan oldukça fayda sağlayacaktır.

Sizin de seo uyumlu makale konusunda bilginiz, düşünceniz ya da eleştiriniz varsa lütfen yorum olarak belirtmekten çekinmeyiniz.