Jquery, 2006 yılında John Wick tarafından geliştirilmiş, web sitelerinde JavaScript kullanımını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan, JavaScript kütüphanesi olma özelliği ile bilinen çapraz platform destekli, az kodla çok fazla iş yapma mantığı ile çalışan bir JavaScript kütüphanesidir. Jquery’de temel amaç JavaScript Kütüphanesinde yer alan yoğun kod bütünlüklerinin aksine basit kodlarla bu işlemleri yapabilmektir. Diğer bir ifade ile JavaScript’te yer alan uzun kod satırlarından kurtulmayı sağlayan, kodların kısaltılmış halini kullanma imkânı sağlayan bir kod dizilimi olarak da ifade edilebilir. Web sitesi tasarımlarında sıklıkla kullanılan Jquery, çoklu kod satırlarını tek bir koda sıkıştırır, böylece tek bir görev kodu ile amaca ulaşılır. Bu sayede bloklarca yeniden kod yazmak mecburiyetinde kalmazsınız.

SVG Rehberi: SVG Nedir?

Jquery Önemli Bazı Özellikleri

Jquery’in tercih edilmesinin ve popüler olmasını sağlayan en önemli özelliklerden birisi çapraz platform konusunda gayet yetenekli olmasıdır. Hataları otomatik olarak düzeltir. Birçok tarayıcıda Chrome, Firefox, Microsoft Edge, İnternet Explorer, Safari, Android ve IOS gibi tarayıcılarda aynı şekilde çalışma yeteneğine sahiptir. Jquery ile JavaScript’te programlama yapmak gayet kolaylaşır. Jquery kütüphanesini kullanabilmek için HTML, CSS ve JavaScript konularından en az birisini bilmek gerekmektedir.

Jquery ayrıca JavaScript içinde karmaşık olabilen AJAX çağrıları ya da DOM işlemleri uygulamalarını pratik bir şekilde kullanmayı sağlar. Web sitesi tasarımlarında tasarım için gerekli olan birçok kod Jquery sayesinde kısa ifadelerle çok iş yapabilme yeteneği sağlayarak, harika siteler tasarlanabilir. Bu sayede zaman kaybını engelleyerek zamandan tasarruf sağlar ve tek bir kodla birçok fonksiyonu yerine getirmenize imkân tanır. Jquery’nin diğer bir önemli özelliği ise ücretsiz ve açık kaynaklı olması, MIT lisansı altında kullanılabilir olması, bu yazılımın tercih edilmesinde en önemli özellik olarak gösterilebilir. Jquery de söz dizimi ile dokümanları kolay yönetmek, animasyonlar oluşturmak, DOM elementlerini seçmek ve ajans uygulamaların oluşturmak için tasarlanmıştır. Jquery’nin geliştiricilere sunduğu eklenti oluşturabilme kapasitesi de geliştiriciler şekillendirilebilir widget’ler ortaya çıkarabilmesine yardımcı olmaktadır

Öne Geçmek: Özel Programlama İle 10 Adım Öne Geçin

Jquery’in Çalıştığı İşletim Sistemleri

Jquery mevcut olan tüm işletim sistemlerinde ve tarayıcılarda çalışır. Özellikle büyük firmalar olan Google ve Microsoft gibi internet dünyasının sahipleri olan bu firmalar tarafından aktif şekilde kullanılmaktadır. Sürekli güncellenen bir yapıya sahip olan Jquery, yazılımcılara. program yazanlar olmak üzere birçok kullanıcıya büyük faydalar sağlamaktadır.

D3_JS: D3_JS Nedir?

Jquery Ne İşe Yarar?

İnternet sitesi ve web uygulamalarını hazırlayan tasarımcılar için geliştirilen JavaScript yer alan kodlar, Jquery sayısında daha kısa ve basit bir halde kullanılarak mükemmel web siteleri ve web uygulamaları hazırlanabilir. Dünyada en popüler kütüphane haline gelen Jquery, geliştiricilere sunduğu bazı avantajlar şunlardır:

 • Eleman seçimi kolaydır.
 • Çapraz platform ve tarayıcı destekli olma özelliği bulunmaktadır.
 • Eğitim kaynakları ve destek kaynakları çok fazladır.
 • Site üzerinde hızlıdır hem de öğrenmesi kolaydır.
 • Özelleştirme seçenekleri fazladır
 • JavaScript’te yapmak istediğiniz birçok işlemi daha az kod satırı kullanarak gerçekleştirme imkânı bulunmaktadır.
İşinize Yarayabilecek Bazı Jquery Kodları

Web sitesi hazırlamada ve web uygulamalarında en sık kullanılan bazı Jquery kodları aşağıda belirtilmiştir.

 • Document ready
 • Scrolltop
 • Background
 • Hover efekti
 • Table Thead
 • #id seçicisi gibi sıralanabilir.