Indesign, çok fazla sayfaya sahip olan dergi ve gazete tasarımı çalışmalarında kullanılan bir Adobe programıdır. Özellikle e-gazete ve e-dergi gibi çalışmaları olanlar için Indesign harika seçenekler sunar. Ayrıca kullanımı çok rahattır, Indesign’ı kullanmak aynı Word programını kullanmak kadar kolaydır. Indesign sayfa yapısı ve düzenini ve de çoklu sayfaları çok kolay bir şekilde düzenlemenize yardımcı olur. Adobe bu programı geliştirerek ikinci sunumunu da yayınladı. Bu sunumla birlikte kendi başına e-dergi yayınlamak isteyenlere önemli bir katkıda bulundu.

Web Tasarım: Web Tasarım Hizmetleri

Indesign’la Neler Yapılabilir?

Indesign bir sayfada yer alan bütün objeleri ve yazıları sayfa mizanpajına göre ayarlamada büyük kolaylık sağlar. Bununla birlikte Photoshop ve Illustrator gibi programların bazı dosyalarını destekleyen Indesign bu sayede Adobe’un diğer avantajlarından da faydalanmanızı sağlar. Yetersiz kaldığı yerlerde Adobe’dan yararlanma imkânı bu programı daha da kullanışlı hale getiriyor. Indesign’la birlikte dilediğiniz formatta bir internet yayıncılığı yapabilirsiniz. Sayfalarınızı ve sayfalarda yer alacak olan yazı ve resimleri çok rahat bir şekilde düzenleyebilir ve e-derginizi ya da yayınınızı dilediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz.

Tasarımın Önemi: Grafik Tasarım Ne Kadar Önemlidir?

Indesign Nasıl Kullanılır?

İnternet üzerinden dergi ya da gazete yayınlayan ve katalog sergileyen herkes Indesign’dan yararlanabilir. Indesign bunun gibi çok sayfalı seçenekler için yetkin ve kullanışlı bir sistem sunar. Aslında bu sistemin çıkış amacı hemen herkesin kolaylıkla masaüstünden bir gazete ya da dergi yayınlamasını sağlamaktır. Internet gazeteciliği ya da yayıncılığı yapanlar için en önemli sorunlardan birisi sayfalardaki hataları görebilmektir. Indesign bu konuda da büyük bir kolaylık sağlar. Indesign belki vektörel çizim ya da efek konusunda bazı eksikliklere sahip olabilir. Ama Indesign kullanıcıları için bu sorunun da bir çözümü bulunuyor. Adobe’un diğer kardeş programları kullanılarak Indesign’ın bütün eksikleri tamamlanabiliyor.

Tasarımcıda Olması Gereken: Tasarımcıda Olması Gereken 5 Özellik

Indesign’ın Diğer Avantajları

İnternet yayıncılığı yapmak isteyenler için bugüne kadar pek çok program hazırlandı. Bu programlarla hazırlanan dosyaların pek çoğu Indesign’da da açılabiliyor. Böylece daha önceki programlarla hazırlasanız bile dosyanızı yeniden görebilir ve istediğiniz şekilde Indesign avantajlarından faydalanarak tekrar gözden geçirebilirsiniz. Öte yandan Indesign daha önceki bütün programların eksiklerini kapatmak ve internet yayıncılığını daha hızlı yapabilmek için seçenekler de sunuyor. Indesign gibi yayıncılık için kullanılan bütün alternatif programlara uyum sağlaması yayıncılar için çok büyük bir rahatlık.
Indesign tasarım konusunda sürekli sunduğu yeniliklerle artık aranılan ve en çok tercih edilen programlardan birisi haline geldi. Daha çok metin yazımında tercih ediliyor ve textlerin hazırlanmasında büyük bir kolaylık sunuyor. Ama grafik ve resim hazırlama konusunda da eksiklerini kapatma konusunda önemli adımlar atıldı. Adobe bunun için diğer programlarından destek alarak Indesign’ı oldukça geliştirdi, geliştirmeye de devam ediyor. Bu sayede herkes evinden çok rahat ve hızlı bir şekilde gazete ve dergi yayıncılığı yapabilecek.