İllüstrasyon Türleri

İllüstrasyon pek çok alanda kullanılmaktadır. En başta reklamlarda olmak üzere slogan ve başlık gibi sözel olan konularda araya görsellik katarak dikkat çekmeyi ve yeni anlamlar katmayı sağlar. İllüstrasyon yapmak için çizim yeteneği gözetilir bunun yanı sıra boyama ve teknik bilgi de önemlidir. Yaratıcı düşünme ise bu işin en başında gelen konudur. İllüstrasyonun kullanım türleri olarak ana gruplara ayırmak gerekirse bunlar reklam, yayın ve bilimsel yani teknik olmak üzere ayrılacaktır.

 

Reklam İllüstrasyonları Nedir?

Genellikle var olan bir ürünü tanıtmak için yapılan bir çalışmadır. Örneğin bir abur cuburun reklamı yapılacaksa veya bunun ambalajı yapılacak ise illüstrasyon tekniği burada devreye girer. Pek çok afiş işlerinde de illüstrasyon gereklidir. Örneğin bir albümün kapağı hazırlanacak ise veya sinema gibi tiyatro gibi konser gibi etkinlikler için afiş hazırlanacak ise illüstrasyon bu noktada olmaz ise olmazdır. Takvim tasarımı yaparken ve örnek olarak düğün kartları tebrik kartları gibi gerek ise çıkartma ve etiket gibi ucu bucağı olmayan bir hizmet anlayışı için çalışır.

 

Yayın İllüstrasyonları Nedir?

Kitap başta olmak üzere gazeteler ve dergilerde yazılara, açıklamalara ve her türlü sözel unsura katkı sağlar. Buradaki katkı görsellik katarak ürünü zenginleştirmek ve daha da hoş bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır. İllüstrasyon çizimi nasıl yapılır diye merak edenlerden iseniz öncelikle duygulara ve resme hakim olmanız ve ardından yaratıcı olmanız beklenir. Genellikle siyah ve beyaz olarak başlanır ve bu teknik kullanılır. İllüstrasyon aynı çizim gibi bir sanattır.

 

Bilimsel ve Teknik İllüstrasyonlar Nedir?

Buna örnek olarak tıp gibi mekanik gibi uzmanlık gerektiren alanlarda sözel bilgileri tamamlayıcı ve öğretici bir hale getirmeyi amaçlar. Önemi daha çok vurgulanmak isteyen içeriğin ortaya çıkmasını sağlar.