İFrame’ler Seo’yu Nasıl Etkiler?

Nedir Bu SEO?

SEO; kaba tabirle arama motoru optimizasyonu demektir.

SEO’yu araştırırken birçok tanımlarla karşılacaksınız. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse; tasarlamış olduğunuz bir internet sitesi var, size ait. Bu web sitesinin arama motorunda üst sıralarda çıkmasını istiyorsunuz. İşte genel anlamda bu istediğinizi gerçekleştirmek için yaptığınız çaışmalara SEO adı verilmektedir.

SEO çalışmaları için standart bazı kurallar vardır. Bu kuralları anlatırken siz de SEO için daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz.

Siteniz için SEO çalışması yaparken, bağlı olduğunuz sektörün aranan kelimelerinden emin olun. Flash animasyonlu siteleri tercih etmeyin, siteyi HTML ya da Jquery kodları kullanarak yazmış olmalısınız. Artık mobil uyumluluk çok önemli, sitenizin bu uyumlulukta olduğuna dikkat edin. Siteniz açık ve net olmalı. Doğru bir şekilde hizmet verdiğinize emin olun. Yorum ve sosyal medya üzerinden kullanımını sağlayın.  Site içerisinden site haritası oluşturrmanız arama motorları için kolaylık sağlayacaktır.

Genel olarak web siteniz için bir SEO çalışması için site içerisinde olması gereken kıstaslar bunlardır. Sitenin içeriği, görselleri ve makale yazıları açısından seo için gerekli maddeleri daha da çoğaltabiliriz.

IFrame Nedir, SEO’daki Etkisi

HTML tasarımlı bir web sitesinde, içeriğin asıl sayfa dışında gösteren çerçevedir. Site içerisinde başka bir web sitesi daha açmayı sağlar. IFrame kullanımı için en az iki sayfaya ihtiyacımız vardır, Asıl sayfa yani; IFrame’in üzerinde bulunduğu sayfa ve IFrame’in asıl sayfa üzerinde göstereceği sayfadır. Asıl sayfaya IFrame’i eklemek ve özelliklerini belirtmek için bir IFrame kodu eklenmesi gerekmektedir. IFrame kodunu internet üzerinden bulabilirsiniz. Tabiki kodun istediğiniz sayfanın özeliklerini içeriyor olması gerekmektedir.

Web sitesi içerisinde iframe kullanmak, pek çok açıdan fayda sağlayacağının yanında, baş olarak sitenin hızını arttıracağı kesindir. IFrame kodların kullanıldığında; gerekli alanlar kullanıldığı için sayfa yüklemesi daha hızlı olur.

IFrame kodlarını web sitesinin tamamında kullanmak; SEO üzerinde etki yapacaktır. İnternet kullanıcıların ve web tasarımcıların önerisine göre IFrame uygulamasını sitenin bir kısmına uygulamak daha faydalı olacaktır. Aksi taktirde olumsuz sonuçlara neden olacak ve sitenin yükünü artıracaktır.