Web hosting hizmeti, web siteleri ve web tabanlı yazılımların internette yayınlanabilmesi için gereken bir internet hizmetidir. Hosting hizmeti alındığında, web sitesinin istenen şekilde çalışması için gereken dosya ve verilerin depolanacağı bir sunucuda alan kiralanmış olur. Sunucu ise, web sitesi ve web tabanlı yazılımları görüp kullanacak kişilere sürekli görünmesi için 7/24 kesintisiz çalışan bilgisayarlardır. Hosting firmaları, sunucuları daima çalışır tutarak, saldırılardan koruma ve içeriği sunucudan ziyaretçilerin web tarayıcılarına aktarma vazifesi üstlenirler. Web sunucuları 7/24 kesintisiz çalışmak zorundadır.

Gece gündüz her an herhangi bir bilgisayardan bir web sitesine girildiğinde, girilen web sitesi açılıyorsa o bilgisayar web sitesinin sunucusuna bağlanıp web sitesinde yayınlanan dosyaları indirip görüntülüyordur. Bu halde web sunucusu sürekli açık ve internete bağlı demektir. Sunucular, veri merkezi denilen odalarda bulundurulur. Veri merkezlerinde daima bir sistem mühendisi, jeneratör, klima ve metro internet bulunmalıdır. Tüm bunlar bir araya getirilerek sunucu ve hosting hizmeti sağlanır. E-mail sistemleri de aynen bu sunuculardan sağlanır. Hosting hizmeti, alan adının DNS üzerinden sunucuya yönlendirilmesiyle çalışır. Web siteleri ve e-mail adresleri, sunucular üzerinden IP protokolü aracılığıyla kişisel bilgisayarlarla bağlantı kurar. Dünyada pek çok firma hosting hizmeti vermektedir. Hosting hizmeti, aylık veya yıllık kiralama ile alınır.

SEO Koşullar: SEO Yaptırmak İçin Koşullar Nelerdir?

Hosting Hizmetinde Önemli Özellikler

  • Çalışma Hızı
  • Alan Boyutu (MB)
  • Desteklediği Yazılımlar
  • Genel Özellikler

Çalışma Hızı

Web site sayfalarının yüklenme hızını ifade eden önemli bir unsurdur. Gezilen web sitelerinin sayfaları yavaş açılıyor veya açılmıyorsa iki önemli neden vardır. İnternete bağlanan bilgisayar yeterli aksama sahip değildir veya web sunucusun kaynaklı sorun vardır. Web sunucusunun internete çıkış hızı düşük veya kapasitesinden fazla seviyede hosting hizmeti veriyorsa sayfalar yavaş açılır veya açılmayabilir. Hız hususu sayfa boyutları ve hazırlandıkları programlarla da ilgilidir. Animasyon formatında hazırlanan siteler HTML formatında hazırlanan sitelerden daha yavaş çalışır.

Güzel Bir Site: Güzel Bir Site Yapmak İçin 5 Kural

Alanın Boyutu

Verilecek alan boyutu ücrete hosting paket fiyatına da bağlıdır. Web sitesinin konusuna göre, web sitesi ne kadar alan gerektiriyorsa o kadar hosting alanı talep edilmelidir. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla web sitelerinin hosting alanı büyük boyutlu olmalıdır. Alan boyutu, web sitesinin boyutu ve e-mail yönlerinden çok önemlidir. Çünkü mailler de aynı hosting alanını kullanır. Hosting alanı küçük gelirse, bir süre sonra e-mail trafiği sorunları çıkabilir.

Sunucu Desteği

Web sunucusu mutlaka kullanılacak web yazılımlarını desteklemelidir. Günümüzde web siteleri, tanıtım işlevi yanında, dinamik formlarla farklı işlevler de üstlenmektedir. Bu formlar, PHP, ASP gibi özel programlama dilleriyle yapılır. ASP formatında web siteleri, ASP altyapısı kurulmamış web sunucularında çalışmaz.

Sunucu Rehberi: Web Sitenizin Bulunduğu Sunucu

Hosting Neye Yarar?

Web sitelerinin daima yayında ve erişilebilir kalması için barınacağı bir hosting alanı gereklidir. Kişisel bilgisayar ve bağlantılar, web sitelerini internette yayınlamak için barınmaya yetmez. Web sitesi sahibinin kendi sunucusunu ve çok güçlü internet bağlantısını alacak bütçesi olsa da çok pahalıya mal olur. Dolayısıyla en iyisi hosting hizmeti almaktır. Hosting firmaları, müşterilerinin web sitelerini kendi veri merkezlerindeki sunucularında barındırıyorlar. Bu sunucular, en gelişmiş güvenlik sistemleri (donanım ve yazılım) ve sürekli güvenli internet bağlantılarına sahiptirler.