SEO, her türlü web sitesi için önemli bir ihtiyaçtır. İster e-ticaret sitesi olsun isterseniz de eğlence amaçlı açılan bir site olsun; SEO kurallarına uyulmadığı takdirde yapılan iş boşuna zaman kaybıdır. SEO tekniklerine dikkat edilerek yazılan bir yazı; siteyi üst sayfalara çıkaracaktır. Bu sayede hedeflenen kitleye daha kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Fakat SEO konusu birçok insanın bilgi sahibi olmadığı bir konudur. Birçok insan özensiz yazılar yazarak SEO’ya uygun makale yazdığını düşünmektedir. Yazımızın tamamını okuyarak SEO tekniklerini öğrenebilirsiniz.

SEO Kuralları: SEO’da Uyulması Gereken Kurallar

Anahtar Kelime Belirleyin

Yazmak istediğiniz konu ne olursa olsun mutlaka anahtar kelime belirleyin. Seçtiğiniz anahtar kelimenin bilgi verici ve açıklayıcı nitelikte olmasına dikkat edin. Genellikle 2 ya da 3 kelimeden oluşan anahtar kelime seçmeniz gerekir. Eğer hangi anahtar kelimenin sizin için uygun olduğunu bilmiyorsanız anahtar kelime bulucu isimli sitelerden faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Seçtiğiniz anahtar kelime her ne ise mutlaka ilk paragrafta geçmelidir. Ayrıca anahtar kelimeyi kalın yapmanızda önemli bir şeydir.

Fotoğraf Kullanımı

SEO’ya uygun bir makalede mutlaka fotoğraf kullanılmalıdır. Fotoğrafları bilgisayara kaydederken; Türkçe karakter kullanmadan araya yan tire koyarak kaydedilmesi gerekir. Örneğin; Sibel-Can-kimdir, Gulben-Ergen-kimdir şeklinde yazılmalıdır. Bunun yanı sıra; fotoğrafların alternatif metin kısmını da boş geçmemeniz gerekir. Bu nedenle alternatif metin kısımlarına da anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Kopya İçerik: Kopya İçeriklerin SEO’ya Etkisi

URL Kullanın

Her SEO’ya uygun makalede URL kullanılması gerekmektedir. URL, konu ile alakalı bir kelimenin üzerine gelerek eklenmelidir. Eğer konu ile alakalı bir konudan bahsedilmiyorsa videoları URL şeklinde koyabilirsiniz.

META Açıklaması

META konusu da SEO’ya uygun makale eklenirken oldukça önemlidir. META nedir bilmeyenler için: Google’da herhangi bir konuda araştırma yapılırken, konunun altında yazılan açıklamaya denilmektedir. Yani META, konuyu açıklayan kısma denilmektedir. SEO’ya uygun makalelerde META açıklaması yapılmalıdır. Açıklama yaparken; anahtar kelimenin de açıklamada geçmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca, kısa bir META açıklaması da yanlış bir tutumdur. Bunun yerine SEO ışığı yeşil olana kadar açıklama yapmaya dikkat edilmelidir.

SEO Eğitimleri Nerde Verilmektedir?

SEO konusu makale ve içerik yazarının çok dikkat ettiği ve özenli davrandığı bir konudur. Bu nedenle her türlü içerikte çeşitli kriterlere dikkat edilerek yazıların yazılması temel prensiptir.

Yeniler İçin: Yeni Web Sitesi İçin SEO

Fakat SEO’ya uygun makale yazılması kolay değildir. Bu nedenle mutlaka SEO eğitimlerinin alınması gerekmektedir. SEO eğitimleri iki şekilde verilir. Birinci şekil; uzaktan eğitim, ikinci şekil; örgün eğitimdir. Uzaktan eğitimde belirli bir ücret karşılığında bilgisayar karşısında gereken eğitimlere katılmak lazımdır. Bu eğitimlere katılmak için gereken şeyler;

  • Bilgisayar
  • İnternet bağlantısı,
  • İnternet dünyasında aktif rol alma isteği.

Yukarıda sayılan kriterler sizde de mevcutsa kurslara başvuru yapabilirsiniz. Katılacağınız kursları verilen saatler içinde izlemeniz gerekir. Kurs sonunda sertifika sınavına da girebilirsiniz. Örgün eğitimde ise; yine bir bilgisayar ile katılımcılara gereken dersler verilir. Bu eğitim metodunda bilgisayar bir ekrana bağlanarak kullanıcıların bilmesi gerekenler anlatılır. Eğer herhangi bir kurumun SEO eğitimlerine katılmak istemiyorsanız YouTube gibi platformlardan ve forumlardan güncel SEO tekniklerini takip edebilirsiniz. Bu sayede internet dünyasında aktif rol almak için önemli bir adımı atmış olursunuz.