Google tarafından, kural ihlal edici bir davranışta bulunduğunuzda sitenize verilen cezadır. Bu ceza Google’da arama yapılınca sitenizin isminin hiç çıkmamasına veya çok geride çıkmasına neden olur. Eğer ceza aldığınızı düşünüyorsanız mutlaka bunun kontrolünü yapmalısınız çünkü ceza sizin farkında olmadığınız bir sebep yüzünden verilmiş olabilir ve bu da sitenizi ziyaret eden veya edecek kişilerin azalmasına yol açacaktır. Makalenin devamını okuyup Google Manuel Spam İşlem Cezası alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Etkili SEO Rehberi: Etkili Bir SEO Çalışması İçin Gerekenler

Cezalar manuel ve algoritma kaynaklı olarak ikiye ayrılır, manuel cezalarda ikaz alırken algoritma kaynaklı cezalarda herhangi bir ikaz almazsınız, her şey otomatiktir ve bu yüzden sitenizin Google Manuel Spam İşlem Cezası alıp almadığını kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Google Manuel Spam İşlem Cezası Neden Verilir?

Google’ı kandırabilecek nitelikteki linkler, hacklenmiş veya hack girişi olan siteler, gizleme ya da yönlendirme linkleri, gizli resimler, kalitesiz içerik paylaşımları, agresif reklamların sitenizde yer alması, sitenizin yazılımından kaynaklı sorunlar, casus yani truva yazılımların sitenizde bulunması, gizli metinler, aşırı anahtar kelime kullanımına bağlı olarak spam yapılması, Anti SEO çalışmaları, düzensiz zamanlarda içerik yayınlama, düzensiz link alımları, kasıtlı olarak yapılan spam, boş veya kalitesi düşük sitelerden bağlantı, kopya içerik paylaşımı, spam içeriği olan ücretsiz hosting sitelerini kullanmak, PageRank değerini arttırılmasını sağlamak için satın alınan backlinkler ve site içinde yanlış backlink konumlandırması, spam oluşumlarından birikmiş linkler ve site içindeki kritik hatalar gibi etkenler sitenizin Google Manuel Spam İşlem Cezası almasına neden olabilir.

SIra Bulucu: SEO İşlemi Yaparken Sıralama Aracı Kullanımı

Google Manuel İşlem Cezası Alıp Almadığımı Nasıl Bilebilirim?

Yapmanız gereken ilk şey normal ziyaretçi sayınızda ani ve gözle görülür bir düşüş olup olmadığını tespit etmektir. Bunun için sitenizin istatistiklerine bakıp ayların ziyaretçi sayılarını karşılaştırıp nerede bir düşüş olduğunu ve bunun kayda değer veya uzun süreli olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İkinci adım olarak mağdur olan site adresinizi ’’site:siteadresi.com’’ şeklinde Google arama çubuğundan aratıp arama sonuçlarında çıkıp çıkmadığınızı kontrol etmelisiniz. Eğer kontrol ettikten sonra arama sonuçlarında çıkmadığınızı fark ederseniz büyük bir ihtimalle siteniz Google dizininden tamamıyla kaldırılmış olabilir veya Google tarafından otuz sayfa geriye atılma cezası almış olabilirsiniz.

Bu adımlar haricinde deneyebileceğiniz başka bir yol ise Google Search Console’a giriş yapıp kontrollerinizi oradan yapmaktır. Google Search Console içinden ’’arama trafiği’’ni bulup tıklayın. Bu menüden ’’manuel işlemler’’ butonuna tıklayın. Herhangi bir ceza alıp almadığınızı bu sayfa belirtir. Eğer ceza almadıysanız ’’manuel web spam işlemi bulunamadı’’ mesajıyla karşılaşırsınız. Fakat herhangi bir ceza aldıysanız sizi neden ceza aldığınızı açıklayan bir metin karşılayacaktır.

SEO Çalışmalarında Backlink: SEO Çalışmalarında Backlinkin Önemi

Google Manuel İşlem Cezasından Nasıl Kurtulabilirim?

Cezanızın kaldırılmasını talep etmek için Google’a başvuru yapabilirsiniz. Cezanızın nedenini öğrendikten sonra yapılması gereken işlemleri yapıp Google’a inceleme talebi gönderebilirsiniz. İnceleme talebi ortalama üç ile yedi iş günü arasında sonuçlanır. Eğer işlemlerinizi eksiksiz yaptıysanız manuel işlem cezanız en kısa sürede kaldırılır, fakat hala yapılması gereken işlemler varsa Google mühendisleri bu işlemleri size ulaşarak iletir, eğer işlemleri tekrar yapmayı denerseniz mutlaka inceleme talebini oluşturmayı unutmayın.