İnternet siteleri artık peynir ekmek gibi, günde  binlerce internet sitesi açılıyor.Bu internet siteleri ziyaretcilerine ulaşmak için arama motorları kullanmakta örneğin: google,yahoo ve bing gibi. En popüleri de google’dır.

Bu yüzden internet sitesi sahipleri google arama motorunda kelime bazlı olarak aramalarda üst sıralarda çıkmak ister.Fakat google eskisi  gibi esnek değil özgün içerikli olmayan siteleri Kopya içerik cezası ile cezalandırıp bu siteleri kelime bazlı aramalarda son sıralara atmaktadır.Site sahipleri eğer sitelerini aramalarda ilk sıralarda görmek istiyorsa kopyala/yapıştır tarzı içerik girişlerinden uzak durup,özgün biçimde kendileri içerik üretmeleri gerekmektedir.Şu soruyu duyar gibiyim; Kopya içerik ile aramalarda hiç mi ilk sıraya çıkma şansım yok ? Tabi ki istisnada olsa kopya içerikle ilk sıralarda olma şansınız var.

Fakat bu yükselme sağlayacağınız anlamına gelmiyor çünkü Trustrank denen bir ölçüm var.Trustrank nedir? Trustrank sitelerinize verilen ölçüm değeri olarak adlandırabiliriz.Peki kopya içerikle ne alakası var diyeceksiniz.Şunu belirtmeliyim ki kopya içerikli sitelere Trustrank değer vermediği için üst sıralara çıkmanız imkansız görünüyor.Aklınıza şu sorununda geldiğine eminim; Peki ya ilk başta özgün içerik sağlasak sonra ise kopya içerik eklesek ? Bu durumda ise kopya içerikli konularınızın etiketleri ve keyword kelimelerinde yine google kopya içerik cezasınıalırsınız.Sıralamalarda yine son sıralarda yer alırsınız.Bu yüzden site sahiplerinin hedefleri büyük ise kesinlikle kopya içerik kullanmamalı.Buna birde özgün içerik yazan kişiler tarafından bakalım

Özgün içerik paylaşan site sahiplerine ise google bir servis sunuyor.Bu servis ile özgün içerik sahibi siteler yazılarını başka sitelerde gördüğü an şikayette bulunup o siteleri alt sıralara çekmeleri mumkun.Google peki hangisinin özgün olduğunu nerden biliyor? Tabiki hangisi önce tarihte indexlendiyse google diğer sitedeki yazıyı spam olarak algılamakta.Bu siteleri bildirmek istiyorsanız öncelikle google hesabınızın olup webmaster tools hizmetine giriş yapıp webspam bildir bölümünden içeriklerini alıp yayınlayan kişileri google’a bildirebilir.