Çoğu endüstri standartlı programlama dili olan ve düşünülmesi gereken diğer yüzlerce etkin dil içerisinden, öğrenmek için en iyi programlama dilini seçmek zor olabilir tabi çalışmak ve pratik yapmak için harcayacağınız binlerce saate değer bir sonuç elde etmek istiyorsanız.

Dürüst olmak gerekirse, çok sayıda güçlü seçenek var Java, Python, C# gibi. Fakat gelecek için öğrenmek ve öğrenmek için yalnızca bir dil seçeneğiniz varsa, yarışma yapmanıza gerek yok cevap tabiki de JavaScript olmalıdır.

JavaScript Öğrenmek Kolay Mı?

Açıkcası ‘kolay’ ifadesi göreceli bir kavramdır. Hiçbir kodlama tecrübeniz yoksa, hangi programlama dilini seçerseniz seçin, zorlu bir yol sizi bekliyor olacak. Ancak diğer alternatifler ile karşılaştırıldığında JavaScript daha kolay diyebiliriz.

JavaScript‘in son derece anlaşılır sözdizimi (syntax) vardır. Bir sorun için birden fazla yol sunar, yani sizi sabit bir şekilde kod yazmaya zorlamaz.

JavaScript dinamik ve zayıf olarak yazılmış, dolayısıyla sıkı veri yapıları, değişken atamaları vs. hakkında çok fazla endişelenmeniz gerekmez. Kalabalık kodların tam tersine kodlar kısa ve okunabilir olduğundan serbest ve esnek bir dil olduğunu söyleyebiliriz.

JavaScript, bugün mevcut olan en üst düzey programlama dillerinden biridir; bu, bilgisayarların nasıl çalıştığı konusundaki ayrıntıları ortadan kaldırmaktadır. Bir JavaScript motoruyla çevrilen okunabilir bir kod yazarsınız; hafıza, önbellek, bit ya da sizi fazla zorlayabilecek başka bir şeyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

JavaScript ayrıca deneyimliler ve hatta yeni başlayanlar için büyük bir topluluğa sahiptir. Tek bir web aramasıyla ve çoğu ücret karşılığı olan çok sayıda ücretli derslerle çok sayıda ücretsiz eğitim ve çevrimiçi kurs bulabilirsiniz. Kaynaklar sonsuzdur. Özellikle forumlar bol miktardadır. Yani sıkıştığınız anda internette yardım kaynakları mevcuttur.

JavaScript Her Şey İçin Kullanılabilir Mi?

Tamam, “her şey” abartı olabilir. Ancak, JavaScript‘in tüm zamanların tartışmasız en çok yönlü dili olması, her türlü yazılımın oluşturulabilmesi ve neredeyse her programlama için geçerli olduğu doğrudur.

Şimdi JavaScript ile yapabileceğiniz bazı ilginç şeylere bakalım:

  • Dinamik web siteleri: JavaScript, dinamik web ön uçları oluşturabilen tek dil olduğundan, gelişmiş web araçları oluşturmak istiyorsanız bu bir zorunluluktur. Ancak bu günlerde JavaScript, arka uç sunucu işlemleri için kullanılabilir; yani PHP ve ASP gibi geleneksel dillerin yerini alıyor. Biz hem ön uç hem de arka uç işleyen React web framework öneriyoruz.
  • Mobil uygulamalar: JavaScript, Android ve iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir ve be sadece bir mobil motora gömülü web uygulamaları değil, aynı zamanda gerçek yerli uygulamalardır. Nelerin gerçekleştirilebildiği hakkında fikir edinmek için JavaScript mobile frameworks bakabilirsiniz.
  • Çapraz platform masaüstü uygulamaları: JavaScript ve Electron open framework kullanarak tam özellikli masaüstü uygulamaları oluşturabilirsiniz. Çoğu durumda bu bir web uygulaması sürdürmenize ve ayrıca ekstra çaba sarf etmeden masaüstü platformlarını dışa aktarmanıza izin verir. Yüksek profilli örnek uygulamalar arasında Visual Studio Code, Discord ve Mailspring vardır.
  • Bot ve API araçları: GitHub, ilginç araçlar, özellikle de Slack, Discord, PayPal, Spotify, Reddit gibi hizmetler tarafından sağlanan mevcut API‘lerle etkileşim kurmak için kullanabileceğiniz, açık kaynak kodlu JavaScript botları ve kod tabanlarıyla doludur.
  • Raspberry Pi ve Arduino: Raspberry Pi‘yi kullanmanın birçok farklı yolundan biri olan daha ilginç fikirlerden biri, Raspberry Pi, Arduino ve Node.js (JavaScript ortamı) kombinasyonunu kullanarak evinizin yönlerini otomatikleştirmeyi içerir.

 

  • Programlanabilir Dronlar: Dronlar (drone) ve quadrotor’lardaysanız (quadcopters), Parrot AR 2.0 drone programını, çıkmak, ayarlamak, döndürmek, belirli bir yolu uçmak gibi şeyler yapmak için programlamanıza izin veren bir Node.js kütüphanesi ile ilgilenebilirsiniz.

JavaScript Kodlayıcıları Hayli Revaçta!

TIOBE Index‘e göre, JavaScript dünyadaki en popüler 6. dil. Gooroo Analytics‘e göre JavaScript, yalnızca ABD‘de bulunan profesyoneller için, her yerde bulunan Java tarafından yenilen ikinci en yüksek talep programlama dilidir. Düşünün ki Aralık 2017’de ayda 7,200’ün üzerinde JavaScript iş ilanı vardı.

PayScale‘ye göre, bir JavaScript geliştiricisinin ortalama taban maaşı 72.500 dolardır. Nişin altındaysa, çok daha yüksek olabilir. Örneğin, bir Front-End Web Developer pozisyonu, 88.500 ABD Doları ortalama taban ücretine sahipken, Senior Front-End Developer pozisyonu, 119.500 ABD Doları ortalama taban maaşına sahiptir.