Google SEO çalışmaları, çok geniş bir alanı kapsıyor. Bir web sitesinin daha nitelikli ve kaliteli bir hale gelmesi için yapılan bütün çalışmalar SEO çalışmaları arasına giriyor. Sayfaları ve siteleri daha iyi hale getiren SEO aracı ya da tekniklerinden bir tanesi de backlinklerdir. Backlink bir web sitesine başka bir web sitesinden yapılan link olarak tanımlanabilir. Footer bildiğimiz gibi alt anlamına gelir. Footer backlink de sayfanın altından başka bir sayfaya dair verilen link demektir. Google algoritmaları genel olarak daha çok link’e sahip olan ya da diğer sayfalar tarafından link verilen sayfaları ya da siteleri üst sıralara çıkarıyordu. Ama bu durum şu an biraz değişti. Artık link alınan sitelerin içeriği de dikkate alınıyor.

Alexa Backlink: Alexa Backlink Nedir?

Footer Link Alınırken Dikkate Alınması Gerekenler

Footer link almak dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü sanki tek bir sayfadan link alınıyormuş gibi görünse de durum farklıdır. Sizin link aldığınız bir site Google’da çok fazla sayıda index’e sahip olabilir. O zaman bütün bu indexlerdeki sitelerden de link almış gibi görünürsünüz. Google bu algoritmaları geliştirdiği için öncelikle bu kadar çok linke sahip olan bir siteyi hemen üst sıralara yerleştirmek yerine, önce sizin sayfanızı riskli bir sayfaymış gibi değerlendirir. Çünkü bu şekilde hiç de normal olmayan bir şekilde çok fazla sayıda link almış gibi görünürsünüz. Google da bu durumda sizi takibe alır.

Footer Linkler ve Nofollow ve Dofollow

Sözün kısası eskisi gibi çok link almak iyi bir SEO tekniği değildir. Hatta oldukça risklidir. Özenli bir şekilde link alınmadığı takdirde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda hangi siteleri takip edeceğiniz ilgili olan Nofollow ve Dofollow linklerini de dikkate almanızı öneririz. Link almanız gerekiyorsa ve de sitenizi linklerle daha gelişmiş hale getirmek istiyorsanız dikkate almanız gereken başka şeyler de vardır. Öncelikle sitenizin kategorik ve içerik olarak yetkin ve nitelikli olması gerekir. Alacağınız link’ler mutlaka sizinle benzer bir kategoride olan sayfalar aracılığı ile alınmalıdır. Daha sonra, link alacağınız sayfalar ve web siteler konusunda dikkate almanız gereken başka konular da vardır.

Backlink: Backlink Nedir?

Link Alınacak Siteler Hakkında Araştırma

Google bazı siteleri değerlendirmek için pagerank ve trustrank gibi skorlar kullanır. Bu skorlar sitelerin ne adar güvenilir ve nitelikli olduğuna dair bilgiler verir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak link alırsanız daha başarılı olursunuz. Link alacağınız sitelerde aramanız gereken bir diğer özellik ise, site hitinin organik olup olmaması. Bu sitelerin ziyaretçilerin fake olup olmaması ciddi bir sorundur. Google bunu dikkate alıyor. Bir diğer önemli nokta da link alım süresidir. Bir aylık bir çalışma link alımı için yeterli olmayabilir. En az 6 aylık bir link alımı yapılması çok daha iyi olacaktır.

Link Alınacak Sitelerin SEO Değeri

Eğer herhangi bir siteden link almak istiyorsanız bu siteye Google’ın verdiği SEO değerini de göz önünde bulundurun. Eğer bir site gözünüze iyi göründüyse ve link almaya karar verdiyseniz önce onun verdiği link sayısına da bir bakın Çok fazla link vermişse uzak durun. Son olarak link almak istediğiniz sitenin analitik değerlerine genel olarak baktıktan sonra karar verin.