Uluslar arası bir şirketin (Stackoverflow) düzenlediği anketlere göre dünyada en çok kullanılan programlama dilleri aşağıdaki gibidir;

  • JavaScript %69.8
  • HTML %68.5
  • CSS %65.1
  • SQL %57.0
  • JAVA %45.3
  • Bash/Shell %39.8
  • Python %38.8
  • C# %34.4
  • PHP %30.7
  • C++ %25.4

(Anket sonuçları yaklaşık olarak 100 bine yakındır.)

C++ Programlama Dili

Kullanılan en yaygın dillerden biridir. Nesne yönelimi ağır basan bir programlama dilidir. Performans olarak ele alınırsa da ilk sıralarda gelmektedir. Bunun sebebi diğer dillere kıyasla C++ daha sık güncellenmektedir. Birçok işletim sisteminde ve uygulamada ana dil olarak kullanılır. Aynı zamanda C++ Google Chrome ve Amazon’un temelini oluşturmaktadır. Kullanıldığı bir diğer alan ise robotik kodlamadır.

Özel Yazılım Dili: Özel Yazılım Dili İle Öne Geçmek

PHP Programlama Dili

Son dönemlerde yerini Pyhton ve JavaScripte bırakmış olan programlama dilidir. Fakat geçtiğimiz yıllarda en popüler dillerden birisiydi. PHP nin gerçek görevi arka plandaki işlemleri kontrol etmektir. Bu kontrol sonucunda çözüm üretmektir. PHP web tabanlı bir kodlama sistemidir. Twitter, Facebook ve online oyunları kodlamak rahatlıkla mümkündür.

Gelecek Dil Rehberi: Gelecekte İşinize Yarayacak Diller

C# Programlama Dili

Diğer isimi C Sharptır. Microsoft’un geliştirdiği bir programlama dilidir aynı zamanda Java ile benzerlik gösterir. C# gömülü sistemler için kullanılmaktadır. En basit işlevi fonksiyondan işletim sistemini kullanmaktır. Genellikle müşterileri kurumsal alanda çalışanlardır.

Pyhton Programlama Dili

Kullanımı kolaydır bu yüzden her alanda kullanmak mümkündür. Üst düzey bir programlama dilidir ve gün geçtikçe kendini geliştirmektedir. Dünya üzerinde kullanıldığı alan yapay zeka alanıdır. Bunun yanında Youtube, İnstagram gibi uygulamalarda Pyhton tarafından tasarlanmıştır. Programlama dünyasında olan birçok geliştirici bu uygulamayı yeni başlayanlara tavsiye ediyor.

Özel Geliştirme: Özel Yazılım İle Projelerinizi Biz Yapıyoruz

Bash/Shell Programlama Dili

Bu dilin amacı önceden tasarlanmış komut listesini otomatik olarak çalıştırması için işletim sistemine iletmektir. Bash sayesinde hep karşılaşılan durumlar kullanıcıya gerek kalmadan işlemlerin otomatikleştirmesini sağlar.

Java Programlama Dili

En yaygın olduğu alan Android uygulama oluşturmaktır. Sun Microsystems tarafından oluşturulmuştur. Android uygulamaları, bilgisayar uygulamaları ve bunların da fazlasını elde etmek için kullanılmaktadır. Java modern ve kullanıcı dostudur. Amacı hızlı şekilde uygulama geliştirmektir. C ve C++ dillerinin en iyi halini almış şeklidir.

SQL Programlama Dili

Bu programlama dili sorgulama dilidir. Aynı anlamda da veri tabanlı yönetim sistemidir. Veri tabanlarına erişilir ve bunlar yönetilir. Başka bir dille beraber de kullanılabilir. Büyük verilere sahip uygulamalar SQL sitemi rahatlıkla kullanabilir.

CSS Programlama Dili

Web siteleri ve tarayıcı tabanlı uygulamaları tasarlamak için kullanılır. Düzenlemesi çok rahattır ve kod fazlalığına yer yoktur.

HTML Programlama Dili

Bütün web sitelerinin yapısında temel olarak bulunur. Teknik olarak programlama dili değildir fakat biçimlendirme dili olarak kullanılabilir. Web sitelerinde istenilen yazı, video ve görüntü değişikliklerini yapar ve sayfaları birbirine bağlar. HTML, JavaScript ve CSS aynı anda kullanılırsa dinamik bir web sitesi oluşur.

JavaScript Programlama Dili

Hem kamu hem de özel sektörde kullanılabilen bir programlama dillidir. En popüler kullanılan programlama dilidir. Kullanıcıların web siteleri üzerinde etkileşim halinde bulunan öğeler oluşturulmasını sağlar. Web ortamında kullanılan en popüler programlama dili olmasının yanında bazı oyun geliştirme alanlarında da kullanılabilir. Herhangi bir projenin front-end konumunda çalışacaksanız JavaScript programlama dilini rahatlıkla kullanabilirsiniz.