Dofollow ve Nofollow Linklerinin Seo Açısından Önemi

Nofollow ve dofollow konularını açıklamaya geçmeden önce bu iki kavram ile yakında ilişkisi olan seo kavramını açıklamamız konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından önemlidir. Sanal ortamda sıkça duyulan bir kavram olarak ifade edilebilecek olan seo çalışması kısaca arama motorları sunucuları tarafından geliştirilen arama motorlarında yer alan web sitelerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde taranabilmesi amacı ile geliştirilen bir düzenlemedir. Seo search engine optimizasyon kavramının kısaltması olarak kullanılır ve Türkçe dilinde arama motorlarında kullanılan bir optimizasyon seçeneğidir. Arama motorlarında kişilerin yaptıkları aramaları belirli kriterlere göre tarayan bir sistem olarak da ifade alanı bulabilir. Dofollow nedir? Seo ile yakından ilişkisi olan bir kavram olarak dofollow yakından kullanıcı etkileşimi içerisinde olan web sitelerinde yer alan teknolojik aletler için zararlı olan spamları engellemek için geliştirilen bir değişken olarak ifade edilebilir. Dofollow kullanılarak bir web sitesine link verildiği taktirde arama motoru o linki sizin sitenize bağdaştırarak arama yapmaktadır.

Dofollow Linki Nasıl Kullanılır ve Link Nasıl Verilir?

Bir seo için önemli bir konu link vermek olarak ifade edilebilmektedir. Bu türden linkler web sitelerinin arama motorlarında değerinin arttırılması açısından oldukça önemlidir. Seo için verilen linkler dofollow ve nofollow olarak ikiye ayrılmaktadır. Dofollow linki nasıl verilir?

Dofollow link bir diğer anlamı ile arama motorlarında üst sıralarda yer alan bir sitenin adına link verilecek olan web sitesine garanti sağlaması olarak ifade edilebilmektedir. Böylece link verildiğinde web sitesi tasarımı nin değeri arama motorlarında artar. Dofollow link çoğu forum sitesi üzerinden ve farklı blog seçenekleri üzerinde alınabilmektedir. Yüne burada da sanal ortamda önemli bir konu olan kod kullanımı devreye girmektedir.

Nofollow Link Hakkında Bilgi

Web sitelerinin arama motorlarındaki konumu yükseltmek adına kullanılan linklerden bir diğeri olan nofollow link dofollow linke göre daha başarılıdır. Bir diğer ifade ile nofollow link dofollow linkin geliştirilmiş halidir. Bu neden ile nofollow linkin daha başarılı olduğu ifade edilmektedir. Yine dofollow gibi arama motoru sunucusu tarafından geliştirilen nofollow kullanımı dofollow kullanımına benzemektedir. Nofollow web siteleri için link gönderirken link aktarımının şeklini belirleyen bir değişkendir. Dinamik yapıda olan bu kavram siteler arasında link verilen sayfaya aktarımını önler ve böylelikle web sayfası arama motorlarında yükselmeye devam eder.