0 532 696 21 20

Destek Hattı

09:00 - 19:00

Çalışma Saatleri

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

SEO denildiğinde akla gelen ilk kavramlardan biri kuşkusuz backlink olarak bilinmektedir. Backlink, başka bir siteden verilen bağlantı olarak biliniyor. İnternet sitelerinin alt kısımlarında veya yazılarının içerisinde herhangi bir kelimede verilen bağlantı olarak nitelendiriliyor. SEO açısından fazlasıyla faydası olan bu çalışma, birçok internet sitesi tarafından yapılmakta ve SEO uzmanları bunu yararlı buluyor. Backlink almanın kötü yanları da bulunmaktadır. Sitenin SPAM olarak algılanmasına sebebiyet verecek aşırı yüklenmeler, arama motorlarında siteyi geri plana düşürebilecek bir potansiyele sahip olabilir. İnternet sitelerinin belli kelimelerde arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlayacak olan bu çalışma fazlasıyla titiz olarak yapılmalıdır. Aksi taktirde bu çalışma, siteyi arama motorlarında geri plana da düşürebilir.

Bir kelimeyi direkt olarak bağlantı olarak başka bir siteye vermek, yazı içerisinde herhangi bir kelimeyi bağlantı olarak kullanmak backlink olarak da bilinir. Backlink vermek veya almak, sitenin arama motorlarında iyi bir ivmeye sahip olmasına yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra aynı kategorilere sahip olan sitelerde alınan bağlantılar, daha fazla faydalıdır. Daha fazla faydasının olmasının sebebi, arama motorlarının bunu bir öneri olarak algılaması ve bu öneriyle sitenin arama motorlarında ön plana çıkmasıdır. Tüm bunların yanı sıra backlink çalışmaları, fazlasıyla titizlik gerektiriyor. Titizlik gerektirmesinin sebebi, yanlış bir backlink ile sitenin geri plana düşebilme olanağının oluşmasından kaynaklanıyor.

Backlink SEO Açısından Yararlı Mı?

Başka bir siteden bağlantı almak veya bağlantı vermek yararlıdır. En yararlı olan bağlantılar arasında tanıtım yazıları, footer ve buna benzer bağlantı çeşitleri yer alıyor. Backlink, SEO açısından fazlasıyla yararlıdır fakat bunun titizlikle yapılması gerekir. Birçok SEO Uzmanı ve Google makaleleri, bunu doğruluyor. Bunu doğrulaması, birçok kullanıcının ve internet sitesi sahibinin bu çalışmayı yapmasına sebebiyet veriyor. Daha önceden SPAM olarak algılanmamış, kaliteli olan ve özgün bir tasarıma sahip olan sitelerden alınan bağlantılar üst düzey yarar sağlayabilir. Bunun tam aksine yanlış bir şekilde yönetilmiş bir siteden alınan bağlantı, siteyi geri düşürebilme potansiyeline sahiptir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de budur.

Backlink bir anlamda da Pagerank değerini yükseltmek için kullanılır. Alexa ve buna benzer servislerde sitenin belli bir sıralaması vardır. Bu sıralama hem sitenin kendi ülkesinde, hem de dünyada belirlenir. Alınan bağlantılar, sitenin Pagerank değerini yükseltebilecek potansiyele sahiptir. Bağlantıların doğru kelimelerde alınması fazlasıyla önemlidir. Örneğin site ayakkabı sitesi ise, sitenin ayakkabı kelimesinde bağlantı alması gerekir. Aksi bir çalışma, sitenin herhangi bir şekilde verim elde etmesini engelleyecek ve yapılan bu bağlantı çalışmaları hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden yapılan çalışmalarda birçok hususu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yapılan çalışmaları titiz bir şekilde uygulamak, sitenin daha iyi bir şekilde etkilenmesine sebebiyet veren durumlar arasındadır.

Ayrıca şu makalemizi de okumanızı öneririm. Backlink Çalışmalarında Paravan Blog Kullanımı

Yazıyı Paylaşın!

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Merhaba!

Bize Email Gönderebilirsiniz: info@hukumdar.com.tr
× Whatsapp'tan mesaj gönderin