Günümüzde en çok kullanılan uygulamalar ve işletim sistemine sahip telefonlar arasında android ve ios telefonları yer almaktadır. En büyük telefon devi arasında yer alan Apple’ın işletim sistemi olan ios ile günümüzde pek çok akıllı telefonun işletim sistemi olan android arasında, kullanım açısından bakıldığında bazı farklılıklar yer almaktadır. Bu farklılıkları değerlendirme noktasında ise uygulama açısından ele almak en doğrusu olacaktır. Android ve ios mobil uygulama farkı noktasında, değerlendirilecek en önemli noktalardan bir tanesi maliyet ve kullanım olarak ifade edilebilmektedir.

İos’da Mobil Uygulama Geliştirmek Daha Kolay

Android ve ios uygulamalar dikkate alındığında, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi maliyettir. İos uygulamaları genel olarak tek bir telefon sistemi adına üretildikleri için maliyetleri de düşük olmaktadır. Ancak Android uygulamaları, aynı anda birden fazla telefon yazılımları adına üretildiği için maliyette her seferinde daha fazla artabilmektedir. Bu noktada ios mu android mi daha iyi diye düşünülecek olursa İos uygulamalarının daha iyi ve maliyetsiz olduğunu söylemek doğru olacaktır. Tek bir telefon üzerinden kullanılabilen uygulamalar olması nedeni ile hem maliyetleri düşük hem de güncel tüm uygulamalar öncelikli olarak maddi açıdan uygun olduğu için ioslara yüklenmektedir.

Kullanım Açısından AndRoid Daha Karmaşık

İos uygulamalar ile android uygulamalar arasında yer alan farklılıklardan bir diğeri ise kullanım kolaylığı olarak karşımıza çıkmaktadır. İos uygulamaları daha kolay ve pratik olarak bilinirken, android uygulamalarının daha kullanışsız ve karışık olduğu hem kullanıcılar tarafından hem de firma sahipleri tarafından kanıtlanmış durumdadır. İos vs android 2017 uygulamaları da göz önüne alındığında, ios işletim sistemi olarak da kolay bir telefon olması nedeniyle, uygulamalarda da kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır.