Amazon Api bilgileri sayesinde e-ticaret sisteminde bulunan ürünleri uğraş gerektirmeden Amazon sistemine yükleyebilirsiniz.

 

Amazon’un ne kadar büyük bir pazar olduğu bütün e-ticaret site sahipleri tarafından bilinmektedir. Amazon Api bilgileri almak Amazon üzerinden aldığınız siparişlerinizin direkt olarak e-ticaret sisteminizde bulunan panele düşmesini sağlamaktadır. Panel üzerinden ürünlerin stoğunu, ürünlerin fiyat güncellemesini vs. bütün ürün güncellemelerini direkt olarak Amazon mağazasına aktarabilirsiniz. Gelen siparişlerin de direkt olarak düşeceği panelinizde kargo durum güncellemeleri vs. bütün bildiriler Amazona girmeden yapılmaktadır. Tam tersi durumlarda da Amazon sistemlerinde olan güncellemeler ve sipariş durumları e-ticaret panelinize direkt olarak yansımaktadır. 

 

Amazon üzerinden satış yapmak istiyorsanız API kurulum işlemlerini basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken birkaç ekstra kural mevcuttur. Bu kurallardan birisi ürünün hatalı barkod ile gönderilmesidir. Bunun sonucunda Amazon yer alan ürünlerinizi kaldırabilir.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: N11 Api Bilgileri Nasıl Alınır?

Amazon Api Bilgileri Alma

Amazon Api Bilgileri Alma
Amazon Api Bilgileri Alma

Amazon Api bilgileri sayesinde e-ticaret sisteminde bulunan ürünlerle alakalı detaylar e-ticaret sisteminden Amazona direkt olarak yansımaktadır. Aynı şekilde Amazondaki siparişler vs. de direkt olarak e-ticaret panelinize yansır.

 

Öncelikle SellerCentral.Amazon.Com.Tr adresine giriş yapın. Sağ üst pencerede bulunan “Ayarlar” sekmesinden “Kullanıcı İzinleri” panelini açın.

Açtığınız panel içerisinde “Geliştiriciye Yetki Ver” düğmesine tıklayarak giriş yapın. Ardından gelen ekran içerisinde geliştiricinin adı kısmını panelinizin yetki alanı çerçevesinde doldurun.

Genel olarak e-ticaret paneli ayarlarında geliştirici adı kısmına “ShopPHP” ve geliştirici kimliği kısmına “0822-5330-8085” yazılmaktadır. Bu işlemlerin ardından sözleşmeleri okuyup kabul etmeniz gerekmektedir.

 

NOT: Amazon siparişlerinizin düzenli olarak kontrol edilmesini istiyorsanız alanadiniz.com/cron-amazon.php adresinde 15 dakika süreyle bir wget çağrılmasını ayarlamanız gerekmektedir. Sunucunuzdan bu desteği isteyerek halledebilirsiniz.

 

Amazon Api Bilgileri Alma – 2. Adım

Amazon Api Bilgileri Nasıl Alınır?
Amazon Api Bilgileri Nasıl Alınır?

Amazon Api bilgileri almada sözleşmeleri okuyup onayladıktan sonra yapmamız gereken işlemler şu şekildedir:

  • Karşınıza çıkan ekran içerisinde Satıcı Kimliğini ve MWS yetkilendirme kodunu düzenlemeniz gerekmektedir. Bundan dolayı Ayarlar > XML çıktıları > Amazon Ayarları paneline giriş yapın. Burada yer alan bölmeleri doldurun. 

NOT: Burada yer alan bilgiler içerisinde “Pazar Yeri Kimliği” kısmını bulamadıysanız boş bırakabilirsiniz. Çünkü Türkiye için sadece 1 tane kimlik tanımlanmıştır.

  • Gönderim yapılmasını istediğiniz ürünlerde doğru barkod numarası ile giriş yapmak gerekmektedir. Barkod numaralarında EAN, UPC, GTIN, ISBN ve ASIN olması gerekmektedir.

NOT: Eğer ürününüz Amazon ürünleri arasında listeleniyor ise “Ürün Yönetimi” kısmından “Amazon Ürün Eşleştirme”  bölümünü kullanabilirsiniz.

  • Diğer entegrasyonlarda olduğu gibi burada da “Kategori Yönetimi” kısmı içerisinden Amazon kategorileri ile kendi sitenizi eşleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından Amazon Servisine iletim sağlanacaktır.
  • Bundan sonra yer alan siparişleri ve kargo takiplerini Amazon veya kendi internet siteniz üzerinden yapmanız mümkündür. Hangisinden yaparsanız yapın diğerinde de onaylı bir şekilde işleminiz yansıyacaktır.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Gittigidiyor API Bilgileri Nasıl Alınır?

Amazon Üzerinden Satış Yapmanın Avantajları

Amazon api bilgileri sayesinde Amazon üzerinden satış yaparak para kazanmanız mümkündür.

 

Amazon dünyanın en çok satış yapılan platformları arasında yer almaktadır. Dünya genelinde aktif olarak 7.888.690 satıcının bulunduğu ve aylık 200 milyondan fazla ziyaretçiye sahip olan bir sistemdir. 120 milyondan fazla ürün çeşidi bulunan Amazon üzerinde her yıl dünyanın en değerli şirketleri satış yapmaktadır.

 

Dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos tarafından 1994 yılında kurulan Amazon, günümüzde dünya üzerinde yer alan en büyük pazardır. Dünyanın en zengin insanının pazarın kurucusu olmasından da anlaşıldığı gibi bu pazarda satış yapmak oldukça avantajlıdır.