Sektöre yeni başlayanlar ve bilmeyen tedarikçi / müşteri için GittiGidiyor Mağaza nasıl açılır; ücretsiz kayıt olma seçeneği ile çok fazla ihtiyaç gerektirmeden online olarak basit ve hızlı şekilde uluslararası çalışan firmaya üye olabilirsiniz. Pazarın en büyüklerinden olan bu mağazada, basit listeleme, kolay XML listeleme, Pazar yeri entegrasyonu, cazip komisyon oranları yer almaktadır.

Yönetmek: E-ticaret Sistemi Nasıl Yönetilir?

GittiGidiyor’da mağaza açmak isteyen müşteriler hem bu pazardan yararlanıp hem de kendi e-ticaret sitesine doğal trafik çekmek için çalışmalar gerçekleştirebilir. Binlerce ürünü bulunan müşteriler için kolaylıklar sağlayan cazip konumdaki pazar, müşterilerine sunduğu ek avantajlar sayesinde hem müşteriyi hem de tüketiciyi kendine çekiyor. Bu yazımızda; GittiGidiyor mağaza nasıl açılır konusundan GittiGidiyor komisyon oranlarına kadar birçok yararlı konuyu ele alıp rehber görevi göstereceğiz.

Gitti Gidiyor Mağaza Nasıl Açılır?

GittiGidiyor’da mağaza açmak hem basit hem de çok fazla bilgi içermeden yapılabilmektedir. Kayıt olmak için Facebook ya da Google yardımını kullanabilirsiniz. Buralarda bir hesabınız yoksa; direkt ad, soyad, e-posta, şehir ve cep telefon numarası bilgileri ile kayıt olabilirsiniz. Buradan sonra önünüze bir ekran açılacak ve oldukça detaylı ekranda gerekli bilgileri doldurmanız istenecek. Bunlar; mağaza iseniz, kurumsal bilgileriniz, fotoğrafınız, adres bilgisi, hesap numarası gibi bilgileri doldurmalısınız. Aksi halde, müşteri ile olan güven ortamı oluşmayacaktır.

Kayıt olduktan sonra listeleme yaparak ürününüzü satışa koyabilirsiniz. Bunun için kategori seçmeli, ürüne ait bilgileri doldurmalı, adet, hemen al fiyatı gibi parametreleri doldurarak satış listelemesini yapabilirsiniz.

Ücret ve Komisyon

Yeni başlayanlar için; GittiGidiyor’a kayıt olmak ücretli midir? Sorunuz var ise; GittiGidiyor’a kayıt olmak tamamen ücretsizdir. Lakin mağaza olma ya da mağaza olmadan satış yapmak için ürünlerle ilgili ek ödemeler getirilmiştir. Bunlar; listemede alınan ücretler, vitrin, alt başlık, kalın yazı, reklam paketi sırasında alınan ek ücretlerdir. Mağaza sahipleri 3 bin ürünü ücretsiz şekilde listelerken mağaza sahibi olmayanlar için bu sınır 10’dur.

2020 GittiGidiyor Komisyon Oranları ise; ürünün kategorisine göre değişiklik göstermektedir. En düşük komisyon oranı ürünün fiyatından %6 olurken en fazla ise %20 olarak belirlenmiştir. Cazibeli satış pazarı olan bu yerde, yıllık komisyon oranları değişiklik göstermektedir. GittiGidiyor 10 üründeki komisyon değerleri şöyledir;

Cep Telefonu: %17

Mutfak: %15

Saat: %15

Beyaz Eşya: %9

Aydınlatma: %17

Cep Telefonu: %7

Ayakkabı: %17

Ofis Malzemeleri: %11

Halı: %17

Bilgisayar: %6

Satışlarınızdan doğabilecek vergileri Ticaret Bakanlığı adresinden inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Politika İşlemleri

GittiGidiyor kural ve sözleşme olarak kendisini, müşterisini ve satıcısını koruyacak önlemler almıştır. Müşteri hizmetleri ile destekledikleri bu kurallara hem müşteri hem de üretici uymakla mükelleftir. Bunları genel başlık içinde belirtmek gerekirse;

  • GittiGidiyor Kullanıcı Sözleşmesi
  • GittiGidiyor kuralları
  • Risk Maddeleri (sıfır risk için önlemler)
  • Gizlilik Politikası
  • Hak Sahipliğini Koruma Programı
  • Mesafeli Satışlar Yönetmenliği

Ayrıca, devamlı bir satış gerçekleştireceğiniz için şahıs şirketi açmanız vergi konusunda size yardımcı olacaktır. Sürekli satış yapacağınız için belli bir zaman sonra müfettişler tarafından aranıp vergi ödemenizin çıktığı belirteceklerdir.

Mağaza Yönetimi

Bir mağaza oluşturmak satış için sadece ilk adımdır. Sizin mağazanız gibi binlerce mağaza yer almaktadır. Onlardan ayrılmanız için dijital pazarlamayı etkin olarak kullanmanız gerekir. Dijital pazarlamada öne çıkanlar ise;

  • Google Ads çalışmaları: Google kanalları ile ürününüze reklam vererek ürünü öne çıkartıp satışı arttırmaya çalışın.
  • SEO: Organik trafik içni Google tarafından istenilen fotoğraf kurallarına uyun. Başlık, açıklama ürün sayfalarınızı özenle hazırlayıp anahtar kelimeleri kullanmayı unutmayın. Detaylı anahtar kelime tespiti, crawl analizi, iyileştirme çalışmaları, etkili Pazar araştırması sizi mutlak başarıya götürecektir. Sadece normal sitelerde SEO yoktur, her algoritmada SEO bulunur.
  • Sosyal medya çalışmaları: SEO stratejisini burada da uygulayın. Reklam hesabı oluşturun ve mutlaka dinamik reklamları deneyin. Hedef kitle analizi yaparak yapay kitlenizi büyütmek için çalışmalısınız.

Pazarlama: Pazarlama Araştırması Nasıl Yapılır?

Kargo Süreci

Kayıt oldunuz, hesap açtınız, gerekli bilgileri doldurarak GittiGidiyor mağaza açmak için son kural olan listelemeyi de yaptınız. Bundan sonra müşterinin ürünü beğenmesi, pazarlama stratejileri işin işine girmektedir. Bir ürünü müşteri almak istediyse onunla iletişime geçilmeli, üründen ek bir isteği olup olmadığı belirtilmelidir. Ardından XML satışı yapıyorsak tedarikçi ile görüşüp ürünün kargoya verilme sürecini takip etmeliyiz.

Kargo: E-ticaret Aras Kargo Takip

Sipariş sonrası gerçekleşen yorum, iade için özel şablonlar hazırlamalıyız. Müşterinin yorum yapmasını sağlamalı ve iade ile oluşabilecek risk sürecini iyi analiz edip iade oranlarını aylık / yıllık planda minimuma indirgemeliyiz.

GittiGidiyor Reklam Verme

Google ye reklam veremeyen veya dönüşümleri az olan kullanıcılar GittiGidiyor reklam verme seçeneğini kullanarak daha bütçeyle daha fazla kişiye hitap ederek mağazasını, markasını ve ürünlerini yayma çabasına girerler. GittiGidiyor reklam entegresi sayesinde Google reklam vermek oldukça kolaylaştı. Google Alışveriş Reklamları’nda çıkması için uzmanlar tarafından analiz edilmiş bilgiler GittiGidiyor’da yer alır.

Satış: İnternetten Satış Yapmak

GittiGidiyor ile reklam verdiğinizde, tıklanma oranında artma, satın almada yükselme, daha fazla alan kaplayarak müşterileri çekme başarıları elde edersiniz. Burada GittiGidiyor, Google ile aracı konumda bulunur. Siz ödemeyi GittiGidiyor üzerinden yaparsınız lakin Google reklamları sizin için açılır ve rapor edilir. GittiGidiyor’da mağaza açmak isteyenlerin firmamız yardımıyla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, çözümlerimizi görebilirsiniz.